Tema: Adventizam
Pogledaj jedan post
Old 17.08.2010., 21:42   #898
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
A naveo sam ga kao primjer adventista koji iako zadrt ovdje priznaje očigledno.
Aha, a kada drugi zadrti adventisti (pa i ne samo oni) smatraju drugačije, onda nikom ništa? No, pogledaj ponovo šta je taj zadrti adventista kazao:

"...bilo kakvom pokušaju da se u tekst učitaju aluzije o ukidanju četvrte zapovesti moralnog zakona nedostaje kontekstualna i lingvistička potpora."

Sad - ako se ne slažeš sa Bacchiocchijem u ovom pravcu, interesantno bi bilo zbog čega? Zbog čega prihvataš jedan deo njegovog iskaza (koje si, btw, samo prepisao sa drugog sajta) a ovaj deo ne (pod uslovom da ovaj deo ne prihvataš)? Razumem da se ne slažeš sa svim autorima po svim pitanjima, ali je smešno citirati Bacchiocchija u kontextu u kome ga citiraš (doduše, samo ga citiraš iz treće ili četvrte ruke, ni pomenuti sajt kojeg si koristio kao izvor, nije primarni, nego i on se bavi plagijazmom, to jes' copy/paste sa drugih sajtova). To ti je, u najmanju ruku (pošto si već spomenuo Ratzingera) kao da neko citira jednu Ratzingerovu izjavu koja navodno pobija ili potkopava neku od dogmi KC. Koliko je to smisleno - sam prosudi.

Quote:
Inače, njegova knjiga Od subote do nedelje nije toliko loša, onaj dio gdje objašnjava odnos Isusa i šabata, ali je onaj dio gdje na silu hoće dokazati da je nedelja uvedena tek u 2. stoljeću loš jer tu nije ni objektivan ni iskren.
Kaže neko koga krasi objektivnost i iskrenost? Pa dobro - nije on rekao da je nedelja uvedena u II veku, već da je postepeno počela da se uvlači u hrišćanstvo (a to je ipak razlika, koja se može dokazati čak i iz istorije, jer nije Bacchiocchi prvi i poslednji koji je obradio ovu problematiku, za tvoju informaciju. I pre i posle njega se o ovome razgovaralo). Ne znam koliko je objektivan, valjda jeste iskren (čovek i kada je u zabludi, može da bude iskren o tome), ali me čudi da je uspeo odbraniti tu svoju disertaciju (inače mu je knjiga skraćena disertacija). Pokopali bi ga odavno da nije imalo smisla ono što on veli.

Quote:
1. Žao mi je što si pokupio retoriku agresivnih forumski fundamentalističkih ateista, ali ništa čudno, to potvrđuje moju tezu da su kršćanski sektaški fundamentalisti i njhovi ateistički dokinsovski pajaci dve strane iste medalje.
A, pa pogrešio si. Prvo, pogledaj svoje upise. Ti sebe računaš u neke forumaše koji nisu fundamentalisti? Drugo, ti si mene prvi počeo u par navrata vređati, sad se braniš jadnom retorikom? Hajde da te ponovo pitam: da li si onaj tvoj "ključni" argument prepisao sa onog sajta ili si sam došao do tog zaključka, svojim istraživanjem?

Ako si istraživao to pitanje, u šta osnovano sumnjam (istraživanje nije prepisivanje sa trećerazrednih internet sajtova koji više liče na smeće, no ok), ako si malo više čitao o problematici i slično, onda ti ne bi trebao predstavljati nikakav problem da mi odgovoriš na neke nejasnoće i pitanja koja sam u prošlom postu načeo a glavno pitanje je - da li se subota u Kol 2:16 odnosi na sedmičnu ili neku prazničnu subotu?
Quote:
2. Ovo što si ovdje ispisao se zove teološko izdrkavanje, koliko ljudi toliko pogleda na Bibliju. Biblija je kao čovjek, ako je dovoljno dugo siluješ, priznat će ti šta hoćeš.
Da prostiš, sam si mislio (a takav pristup je posledica indoktrinacije, btw, koja je tipična za sektaše, da te ne podsećam kako su forumaši poput nepoznatog, kom1 i njima slični, citirali Bibliju onako kao ti, a kada sam im ja pokazao drugačije stavove, vređali su me kao i ti) da si prepisivanjem par citata nešto veliko "dokazao." Zašto? Zato što polaziš od teoloških pretpostavki u tumačenju Biblije, a koliko je takav stav izrazito pogrešan i devijantan u teološkoj argumentaciji, neću da komentarišem. Sad pokušavaš da se vadiš nekakvom retorikom. Čemu to? Nema potrebe. Ako se ne slažeš, onda kažeš zašto se ne slažeš. Ja lično nemam ništa protiv da su u pitanju sedmične subote, ali za sada - imam drugačije stavove i pitanja, kao i dokaze da je reč o prazničnim subotama. Doduše - kada Pavle spominje "praznike" - da li znaš o kojim je praznicima reč?

Quote:
Ako hoćeš širu i ozbiljnu raspravu o tome zašto je nedelja dan Gospodnji za kršćane (ne mješati sa istoimenim danom iz Tanakha) i zašto je neopravdano svetkovanje šabata za iste, možemo pričati, mada se meni sere od takvih sektaških, protestanskih nadjebavanja. Uzmi Ratzingera pa čitaj, da vidiš šta je kršćanstvo. A ne silovanje po biblijskim citatima.
Meni se ne...od takvih diskusija, da prostiš (kako ne volem ovakva izražavanja, no dobro, niko nije savršen), ali znam unapred da si gubitnik. Da si neki baja, proširio bi diskusiju, ne bi koristio tipične sektaške metode u argumentaciji, pa kada ti se odgovori na malo ozbiljniji način, onda je to...Da se ne izražavam, to je "tvoj rečnik." U čemu je tu fora? Zašto odjednom je to proseravanje, a kada si ti citirao, to je bilo bogomnadahnuto? Znači, kada ti koristiš sektaške metode, to je ok, a kada ti se pokaže da pilićariš u svetu tuđih pseduo-argumenata, onda je to proseravanje? Sad izvoli, pa kada si načeo pitanje subote u Kološanima, dovrši ga do kraja, ili mi slobodno pošalji na pp, premda nemam ništa protiv ni ovde javno, ako si raspoložen.

Ratzingera nije loše čitati, al' džaba ga bilo kad sam ne umeš da sastaviš dve složene rečenice o ovoj temi, a ako kažem da nemaš pojma, shvatićeš to kao uvredu, i isuviše lično, no možda to nekad nije loše, bar da me više poštuješ kao sagovornika, čime se nisi do sada proslavio (sumnjam da ćeš i od sada). Mada to i ne tražim, u principu sam ja sektaš i jeretik, pa, šta da očekujem od pravoveraca (tvog kalibra), osim osudu, vređanje i slično?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom