Pogledaj jedan post
Old 23.08.2005., 01:52   #13
Pazi, ja kao Jugosloven ne delim književnosti. I ne mislim da su Andrić i Njegoš imali antimuslimanski (antibošnjački) stav. Ako bi se rečenice vadile iz konteksta moglo bi se svašta dokazati. Jednom sam iz zajebancije ljudima koji su mislili da je Andrić imao nešto protiv Bošnjaka izvadio rečenice iz Anikinih vremena o popu Vujadinu i pokazao kako on "mrzi" ne samo Srbe već i pravoslavlje uopšte i još to da bi zvučalo uverljivije zavio u priču kako je on katolik a "zna se da oni mrze pravoslavne". Bullshit!

Što se tiče Đerzeleza on se nalazi i u nekim "srpskim" (čak i u albanskim) epskim pesmama. Pa njega je valjda Marko Kraljević ubio. Može se napraviti čitava analiza i pokazati da je Marko Kraljević "srpska" verzija Đerzeleza, da je Marko iskopirao sve Alijine osobine. A važi i obratno.

Svo tumačenje dela zavisi od profesora književnosti. Nama profesorica (čista Srpkinja) nije tumačila Njegoša i Andrića na taj način niti je ikada povezivala Turke i Bošnjake. Čak je imala vrlo visoko mišljenje o "bošnjačkoj" epskoj i epsko-lirskoj poeziji. Kad na prijemnom dođe pitanje da se navedu 3 najznačajnije balade odgovor je: Smrt Omera i Merime, Hasanaginica i Ženidba Milića Bajraktara.

@Trainini: Man' se bolan belaja. Ne podbadaj ljude.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom