Pogledaj jedan post
Old 24.04.2009., 08:09   #19
Sorte

Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Imam jednu od prošle godine koja je već i prošle godine donijela par bobica i jednu novu dosta veliku. E, sad, primjetila sam da su to skroz različite biljke (obje kupila zapakirano sa deklaracijom). Ova prva ima mat listove sličnog oblika ovoj drugoj i raste ko stabalce u visinu, a ova nova je onakva kakvu sam viđala i drugdje - sjajni listovi , grmolik rast, ovo, ono ... jel su to različite sorte ili kaj? Ova "čudna" je rodila prošle godine i bibice su bile crne, sitne i slatke, ali nedovoljno kisele. Nisu bile trpke.
Teško je ovako "na daljinu i na neviđeno" prosuditi o čemu se radi. Moguće je da su i različitih sorti. Naime, osim crne i crvene melanocarpe postoji i treća, purpurna. Ta treća je rezultat križanja prve dvije, s tim što joj plod nije toliko opor. Može biti da je i to u pitanju. A može biti da se radi o sasvim drugoj biljci ...

Ali ono što je sigurno, ona prva koja raste kao stabalce - nije na vrijeme orezana i formirana u grm. Dakle, moraš ju rezanjem oblikovati. Orezuje se kao i svako drugo voće i formira u grm ili oblik po želji. Pri tome ne zaboravi da dvogodišnje (i starije) grane daju plod. I to je to.

Btw. Ako nemaš pametnijeg posla a imaš volje i vremena "naleti" na www.aronija.com.hr
Medojed is offline  
Odgovori s citatom