Pogledaj jedan post
Old 13.02.2017., 16:02   #87
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Pa, naše društvo je bazirano na tehnološkom razvoju, ali hipotetski, možemo zamisliti i društvo gdje je tehnologija u drugom planu, a u prvom npr društvena jednakost. SSSR je htio i ovce i novce, tj. biti napredniji od Amerike i tehnološki i socijalno.
Npr netko može izabrati da se povuče u nekakvu komunu iako neće zarađivati novac i neće ništa posjedovati, ali će zato morati raditi mnogo manje i neće biti izložen pritiscima suvremenog društva.
Takvih zajednica je već bilo, a ima ih i danas... List of anarchist communities

Danas takve zajednice mogu nastati samo na temelju dobrovoljnosti, dakle članovi dijele nekakvu početnu viziju zajednice, međusobnih odnosa u njoj, doprinosa zajedničkom dobru...
Ne znam tko bi mogao imati nešto protiv toga.

Ako nisu ispunjeni preduvjeti koje sam spomenuo, zajednica se pretvara u zatvor sa čuvarima i zatvorenicima.
"Najveći eksperiment u povijesti čovječanstva - izgradnja socijalizma na 1/6 kugle zemaljske" bio je naslov koji se dugo kočio u udžbeniku povijesti VIII. razreda osnovne škole.
Da li su svi ljudi dobrovoljno pristali biti dio tog eksperimenta ? Pa šta bude...

Nikada neće jedan društveni sustav odgovarati svim ljudima... uvijek će neki, ne budu li ga smjeli napustiti, preplivati more, preskakati zid, žicu... štogod.
Također, u slučaju raspada sustava biti će mnogih koji će osjećati prazninu, "izmicanje tla pod nogama".
Ne mislim ovdje na materijalnu sigurnost i/ili privilegije.

Jedna interesantna podjela...

Horizontal & Vertical Individualism & Collectivism I

Horizontal & Vertical Individualism & Collectivism II

Horizontalna os predstavlja sklonost jednakosti, a vertikalna hijerarhiji.

Dakle, da li bi ljudi koji "padaju" u različite kvadrante mogli imati sklonost istom tipu društva ? Mislim da ne...
cestar is offline  
Odgovori s citatom