Pogledaj jedan post
Old 07.10.2017., 07:04   #4934
Quote:
Malo Derište kaže: Pogledaj post
Hmmm...ti polaziš s pozicije svijeta. Svijet ne traži ništa od nikoga. Ja sam to više shvatila kao da je žena (kao arhetip žene, ne Marica, Iva ili Ana) kao subjekt više uronjena u prirodu. I nema toliko jak impuls dosezati vrhunce traženjem jer su joj vrhunci na neki način dani.
Meni je to jezivo ograničavajuće. Ne samo zbog toga što je unaprijed "sve" zadano nego i zato što je kod kod žena, uvijek, zadano jedno te isto. Ništa drugačije, ništa što se treba tek otkriti, ništa novo. Uvijek jedno te isto, vječna prizemna svakodnevica.

Ne bih rekla da svijet ne traži, očekuje. Sjetim se samo kako su me odgajali. I kako su mi živci skakali tad, kad su me pokušali uvjeriti u nešto od čega se u meni iz prve stvarao samo otpor. I frustracija. Kao da se cijeli ženski (ne dječji) život pitam "jesam li zaista samo to?"

Quote:
Muškarci (opet, to se ne odnosi na Matu koji češka jaja ispred TV-a) dosežu vrhunce da bi shvatili svoje mjesto u prirodi.
...
I zato imamo toliko fascinantnih, nadahnjujućih djela. Umjetničkih i ostalih. Kad usporedim to i rađanje i majčinstvo kao okosnicu života, (da ne govorim da mi se govorilo da, kao žena, neću moći imati ovce i novce i da ću se nečeg od tog dvoje morati odreći), izabrala bih u životu ovo prvo. Kad sam to rekla, reklo mi se da onda nikad neću biti istinski sretna.

Vječno neke jebene stupice.


Quote:
Mislim da je nekako u tom smjeru mislila teta Camilla jer ju novinar u pitanju prarafrazira ovako: ''Kažete da su muško vezivanje i patrijarhat bili utočišta pred užasnim osjećajem ženske moći, njezine nepristupačnosti, njezina arhetipskog sjedinjenja s prirodom.''

Jedina razlika između žena i muškaraca u vezi te "moći", bar kako mi se čini, je u tome što ju ona proživljava (i to preko svojih leđa i kroz bol a ne djelujući njome) pa ju mora trpjeti. Pa njom nije toliko fascinirana koliko muškarci koji to gledaju sa strane. Ne bih rekla da ju ni žena nešto pretjerano ne razumije. Više je progonjena životinja koja nema drugog izbora. Nije žena nikakav mističniji stvor od muškarca, to samo oni kroz povijest misle jer su promatrači sa strane. Promatrači sa strane uvijek nešto mistificiraju i nečeg se boje. To o mističnosti žene i prirode mi zvuči kao šuplja "utjeha". Kao kad ti netko umre pa ti govore da je sad u onom svijetu sretan.


Quote:
Sloppy kaže: Pogledaj post
Dojam o njenim izjavama kao besmislenim sam stekla jer uzima sintagme koje su lišene nekog pravog značenja, ("the nature of the penis", šta?) i oko njih gradi priču temeljenu na svom osobnom doživljaju svijeta i taj doživljaj prikazuje kao činjenično stanje, ("penis is weak", opet šta?). U nekim drugim, ovdje necitiranim, rečenicama sam vidjela frojdovske motive oko kojih opet ubacuje ideje o oba spola začinjene pjesničkim slikama koje mogu značiti i svašta i ništa, (ono, žena je boginja, seks je demonski čin, pliz bič). Meni to sve izgleda prilično šuplje.

....
Penis je ironično slab (osobno bih protumačila - uvijek progonjen sjenom svoje slabosti) jer onoliko koliko je "moćan" u erekciji, toliko je beskoristan i jadan kad nije, tj kad ne može postići biti u erekciji. Simbolički, ako nema erekcije, muškarac je promašaj. U svojim očima, u očima svijeta. Vječna muška tjeskoba.

Mogla bih tu još dosta napisati ali treba žurit na posao.

Quote:
ex anais kaže: Pogledaj post
Apropo intervjua, sve ok, samo ovaj dio:


Da ga je napisao neki forumaš, valjda bi bilo šovinistički.
Žena koja nema na ulici uličarski rječnik i nije u svakom trenu voljna zavrnuti rukave svoje radničke košulje da okrene vratom nekom siledžiji je valjda ne-žena, žena koja se ne zna brinuti o sebi, posprdno buržujska djevojčica.
Maše sisama, a htjela bi da joj ne dobacuju.

....

Mislim da je htjela reći da su te "piljarice" sposobne prihvatiti realnost i uhvatiti se u koštac s njom, dok bi "buržujke" htjele da se cijeli svijet mijenja onako kako njima paše.

Podsjeća me malo na ono o muškarcima i plakanju i tome kako je u redu da i oni plaču. Možda je u redu i da žene malo manje cmizdre i malo češće stisnu zube i bez plakanja riješe problem. Ako ćemo već o ravnopravnosti - možda ni ženama ne bi škodilo malo čeličenja.
Hazen is offline  
Odgovori s citatom