Pogledaj jedan post
Old 25.07.2006., 15:30   #26
Dragi moji, da ja vam ispričam par stvari. Imala sam prilike provesti jedno duže vrijeme u Slovačkoj pa mislim da sam dovoljno kompetentna da nešto kažem na ovu temu. Želim samo ukazati na situaciju u toj zemlji, pa si vi sami formirajte mišljenje.
Dakle, od nacionalnih manjina najizraženije (ne bih sad o postocima ali dvoznamenkasti su svakako) su Romi i Mađari. U principu nitko nema ništa protiv njih, ali: cijela južna Slovačka je zapravo Mađarska (da, velikim slovom, dakle ne pridjev nego država) jer tamo ako zalutate a ne znate mađarski, možete se "slikati". Ne da ne znaju, nego NEĆE pričati službeni jezik zemlje u kojoj žive. E sad si zamislite da se takvo što dogodi jednoj Hrvatskoj. Na primjer, da u Istri i Kvarneru svi parlaju samo talijanski. Ha? I ovako su dvojezične općine u zadnjih 20 godina gotovo izgubile razlog da se tako nazivaju. Ali to je druga tema.
Druga manjina: Romi. Čast iznimkama, imala sam prilike upoznati obrazovane i, kako bih rekla da ne uvrijedim nekog, eto, zaposlene pripadnike njihovog naroda. Doista divni ljudi, odrasli u daleko lošijim uvjetima od sugrađana, ali su uspjeli nešto napraviti. E sad, nažalost, za veliki dio njih se to ne može reći, i kad recimo odete u istočnu Slovačku, imate što vidjeti. Prošnja, krađe, devijantno ponašanje, nezaposleni su a i ne žele baš raditi.
Svaki građanin Slovačke s kojim sam razgovarala na tu temu vidi situaciju upravo kako sam opisala, ali osim skinheada, koji bi mogli biti zapravo treća manjina koja se nije uspjela uklopiti, nitko nema radikalne porive s tim u svezi. Ipak su političari ti koji bi se trebali baviti takvom problematikom, a kako vidimo, bave se.
Izbori su pak pokazali što građani misle. Iako, opet mislim da je posebna tema, treba uzeti u obzir tko glasuje. Znamo za koga glasuju mladi (koji nerado izlaze na izbore) a za koga umirovljenici (koje znamo kako se pridobiva, a čine pozamašan dio glasačkog tijela).
E sad, da li je i koliko izabrana vlast "desničarska" i do koje mjere usporediva sa hrvatskom, ostavljam vama da raspravite. Jer jedno je "lajanje" političara, a drugo konkretni potezi.
Ako pak idemo ovom logikom kojom smo krenuli, istu temu možemo otvoriti za Austriju, Francusku, Bjelorusiju... Takvih stvari uvijek ima i bit će ali opet sve zavisi u kojoj mjeri. Europa je cijela takva
Maple is offline  
Odgovori s citatom