Pogledaj jedan post
Old 12.04.2013., 23:43   #89
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
otvaram ovu temu jer sam negdje na nekom topicu pročitala da ima ljudi koji izjavljuju da je za normalan život DVOJE ljudi u istom kućanstvu potrebno cca 12000 kn! ostala sam zgrožena! jbt, pa na što ti troše - nek im 2000 ode na hranu i 1000 na režije i možda čak i 2000 na neki kredit ako ga imaju to je sve skupa 5000 kn........ i nek na razonodu ode još 1000 to je 6000!
dakle, za dvoje ljudi maximalno 6000 kn mjesečno - sve ostalo barem ja smatram luxuzom... ako nemaju kredit onda i manje!

pa jbt, ima familija gdje bračni par s djecom živi od 5000 kn a ovi bi 12000kn za dvoje.....

kakva su vaša iskustva po tom pitanju i koliko vi trošite na osnovne životne potrebe a koliko izdvajate za razonodu?? i - da li pored toga ostavljate nešto sastrane za štednju?

12000kn i je potrebno za normalan život, bez luksuza. Sve ispod toga za dvočlanu obitelj je preživljavanje.

Nema se tko uvrijedit na ovo što sam napisao jer je to činjenica. Znam da mnoge četveročlane obitelji žive s možda 5000kn mjesečno, ali to je preživljavanje.

Ajmo računat.....pišem za dvočlanu obitelj, jer ako računamo djecu doći ću do 15000-18000kn mjesečno bez problema.

Režije zimi cca 1500-2000kn (Zagreb, prosječan stan). Recimo da je 2000kn jer je to uz Bnet, maxtv neizbježno zimi.

Cigarete 1000kn

Gorivo (ako je samo jedan auto) ispod 600kn ne ide

Hrana 3000kn, što ispada 100kn dnevno za doručak, ručak i večeru za dvoje. Može se ručat za 20kn, ali može se i ne ručat po toj teoriji. Ja pišem o normalnom.

Mobiteli 400kn

Higijena (osobna i kućna) najmanje 200kn

Ovo navedeno je neizbježno i to je 7200kn. Dakle dvoje koji zajedno nemaju 7200kn mjesečno bi spadali u tešku sirotinju jer je sramotan život ako si ne možeš priuštit ovo što je nabrojano. Ne kritiziram nikoga i za ovo je kriva država (u nekim slučajevima i pojedinci sami), ali je tako.

Ostaje 4800kn, odnosno 2400kn po osobi. To je 80kn dnevno. Priuštit si kavu vani, novine, platiš parkiranje, kupiš neke kekse ili čokalicu i to je to.
Ako muškarac želi sjesti prijateljima i pogledati utakmicu, zna se koliko to košta, pogotovo ako se zapričate.

Dakle 12000kn je normalan život bez imalo luksuza. Kome je luksuz imati za kutiju cigareta dnevno, popiti kavu ili kupiti kekse taj neka pogleda definiciju luksuza.

Ovdje NEMA troška registracije, održavanja auta, kućnih popravaka koji su uvijek potrebni, troška odjeće, obuče.....
Nema večera u restoranu, nema kazališta i kina....i vrlo važno, nema troška djece koja svaki dan nešto trebaju.

Nema niti rate kredita, a nema niti troška ljetovanja ili zimovanja. Znaći posao-kuća, kuća-posao, i eventualno na kavu. Kada dođe godišnji ne može se na more jer nema novaca ako imate samo 12000kn mjesečno.

Luksuz nije niti otići na večeru 2x mjesečno, ali to ovdje nisam ubrojio jer bi to bilo još barem 1000kn, osim ako odete na pizzu.

Ovdje nema ljetovanja na Maldivima i zimovanja u Francuskoj, nema niti ljetovanja na Jadranu! Jel to luksuz???
Nema niti hobija, raznih aktivnosti, poklona za drage osobe itd...

Dakle 12000kn mjesečno je minimum da dvoje normalno žive, i ništa više od normalnog.
Bizdo is offline