Pogledaj jedan post
Old 28.08.2017., 15:53   #147
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Sjevernočakavski je "najčakavskiji" dijalekt.
Ajmo još jednom.
Imaš 3 grupe čakavskih.
Sjeverna je ekavska.
Središnja je ekavsko-ikavska.
Južna je ikavska (s jekavskim na Lastovu).

Da je postajala "avarsko-slavenska kajkavica", ista bi imala utjecaj do Zadra, odnosno svugdje gdje je ekavski po tvome.
Lastovo je primjer jekavice u čakavici, odnosno nastanka jekavice i u tom narječju.
Kad već niječeš hrvatstvo jekavice, onda isto ne možeš napraviti i tu, zar ne?
Perojski u CG je istočnoštokavski, iako imaš i čakavskih utjecaja tu.
Lukežićka iz toga radi novi dijalekt, posebno radi tih čakavskih utjecaja.
Inače se spaja s bokeljskima, iako su Bokelji prelazni dijalekt na zapadu zetskog, a perojski potiče s istoka...
Opet ne čitaš što sam ti napisao.

1. Jekavica nija "nastala" na Lastovu, ona je došla na Lastovo. Kako se je nadalje pomiješala sa ikavskom čakavicom to samo određuje situacija na terenu.
Kako danas govore u onom crnogorskom selu u Istri? Kako će govoriti kroz slijedećih nekoliko generacija? To nitko ne može točno odrediti niti pogoditi.
Nešto slično postoji i na Pelješcu, ti ćeš to vjerovatno bolje znati. Na jednoj strani je jekavica na drugoj ikavica ili tako nešto.

2. Zamolio bih te da mi prestaneš pripisivati negiranje hrvatstva jekavice. Rekao sam da se je taj dijalekt razvio u područjima gdje se je srela hrvatska ikavica s bugarskom. Koliko su je govorili Hrvati, koliko Bugari, odnosno Srbi i Vlasi mi to ne znamo i nećemo nikad znati. Ako se Lastovčani osjećaju Hrvati oni se tako osjećaju ne zato sto im je to rekao Ljudevit Gaj ili Wikiceha. Vjeruj mi!

3. Sam lijepo kažeš da postoje tri čakavske grupe. Zar ne vidiš i sam kako taj avarsko-kajkavski utjecaj dolazi sa sjevera i postepeno se gubi dalje na jug? Kakve veze ima sto se prostire sve do Zadra? Zar ti nije jasno da postoji jednostavni put morem i da su ljudi kroz stoljeća putovali i naseljavali se gore i dolje? Koliko ekavice čuješ među hrvatskim Vlajima dvadesetak kilometara od mora?

4. Drago mi je čuti da Lukežićka radi na stvaranju novih dijalekata. To bi se onako neznanstveno reklo, dokon pop i jariće krsti.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom