Pogledaj jedan post
Old 25.09.2010., 19:58   #1401
Quote:
leeloo22 kaže: Pogledaj post
ne znam gdje da postavim pitanje, ovo mi se čini najprikladniji topic. dakle. može li se na standardnoj krvnoj slici vidjeti da nešto ne valja s t4 limfocitima (tj. da ih ima premalo), pa se prema tome osobu uputit na daljnje testiranje? odnosno, može li nešto iz standardnog nalaza krvi upućivati na to da je imunitet u komi?
Bitno je da se ponajprije postavi sumnja u poremećenu ili oslabljenu imunost, a na temelju podataka od bolesnika i kliničkog pregleda. Tada se provode određene pretrage kojim se razjašnjava sumnja.

Uobičajene pretrage, kao što su, primjerice, kompletna krvna slika i sedimentacija eritrocita, mogu ukazati na poremećenu imunost (npr. nalaz smanjenog broja limfocita može ukazati na poremećenu staničnu imunost), ali samo na temelju tih pretraga ne može se isključiti mogućnost postojanja imunodeficijencije.

Odgovor na Vaše pitanje, određuju li se CD4 i CD8 limfociti rutinski prilikom analize krvne slike, glasi: NE!

Zaključno: postoji li sumnja na poremećaj imunosti, potrebno je provesti niz pretraga da bi se ista potvrdila ili opovrgla, samo jedan nalaz kompletne krvne slike nije dovoljan!

Pozdrav
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom