Pogledaj jedan post
Old 21.06.2007., 15:40   #3
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
*za ustaše znamo osnove (bilo ih je koja stotina prije rata, Pavelić se vukao kao Mussolinijeva marioneta, rat, kraj, Jasenovac, Bleiburg itd.)
Misliš, ti znaš osnove? Realno, bez emocija, Pavelić je našao nekoga (svi ostali političari i sam Radić su odbijeni od strane svih EU političara, kad pitani, da pomognu Hrvatsku državu) tko je imao dovoljnu snagu kako bi politički promovirao Hrvatsku u Europi. Tokom IIWW je to bilo uobičajeno, bio je rat i svijet je bio podjeljen na dvije sukobljene strane, ne?

Quote:
*iako sam imao nešto rođaka u ustašama i domobranima, većina (recimo 70%) bili su mi u partizanima. Osobno nisam imao (i nemam) emocionalne identifikacije ni s jednima, no da kažem jednu o ustašama: jebiga, naši su. Ta je ideologija za qratz i totalno je propala, no nemam potrebu da naše ljude, posebno neke neobrazovane čobane koji su bili u ustašama iz entutijazma ili razne ćate po provincijama nešto "osuđujem" ili se zgražam nad njima. Dakle- ne ću nikad "osuditi" cijeli ustaški pokret ni ljude koji su u njemu bili, pa ni ikonografiju koja mi je anakrona i blesava.
Ovo također spada pod tvoj osobni doživljaj, nisu svi Ustaše bili čobani, već je bilo neobrazovanih seljaka, domoljuba, kao i u svakoj vojsci, u partizanima su svi bili neobrazovani seljaci ili kako ih ti zoveš, čobani.
Quote:
*ono što komplicira stvari je i to što je nas bilo u ustašama dosta, ali ipak manjina. Većina je bila u domobranima, a i u partizanima. Od 4. komunističke armije na kraju rata, Hrvati su bili apsolutna većina od 67% u najjačoj 4. (Mostar, Knin, Rijeka, Trst) i relativna u 1. (oko 40-50%). Dodamo li tomu političko i vojno vodstvo, te kulturnjake (Nazor, Goran Kovačić, Kazalište narodnog oslobođenja)- mi Hrvati smo dali ton tomu pokretu i oblikovanju FNRJ/SFRJ u takvoj mjeri da je jednostavno povijesno netočno da se trpamo među ustaše kad smo bili i drugdje, i to u presudnoj mjeri, a povijesno ključnoj.
Ovi podaci koje iznosiš, dolaze iz ideologije, koja se neprestano služila lažima, tako da postoji opravdana sumnja u točnost tih brojeva.

Quote:
Neki će reći da Šušak jest, no to je besmislica- Šušak nije bio "ustaša" ni u kom pogledu, jedino trijezni hrvatski nacionalist, u nizu stvari realističniji od Franje.
Kako nije, kad je radikalna ideja o svojoj državi, bila, po tebi, Ustaška ideja, barem bi ga mogli nazvati poklonikom Ustaške ideje o radikalnim potezima, tipa, imanja svoje države.

Quote:
Jedino su ustaše bili radikalni hrvatski nacionalisti i jedino su oni htjeli samostalnu hrvatsku državu.
Zašto je želja za svojom slobodnom i neovisnom državom radikalna? Kako su se ostale države u Europi, konstituirale, dogovorom ili ratom i krvlju?

Jedino što se Paveliću može predbaciti je što se na vrijeme nije povezao sa Saveznicima i spasio Hrvatsku od partizanskih koljača. Dali je to bilo moguće ili ne, ne možemo danas znati.
Nas Veliki A is offline  
Odgovori s citatom