Pogledaj jedan post
Old 22.03.2017., 13:27   #897
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Nećemo sada raspravljati što piše u tim zbirkama. Ja znam što piše jer sam pregledavala.

Ovim putem prvenstveno pitam sudionike da daju VLASTITE VJERODOSTOJNE IZVORE, s obzirom da je to glavna boljka ove rasprave.


Dakle, ja sam dala te dvije stranice kao prijedlog, dalje molim da ostali također navedu svoj izvor. I tek ćemo onda pogledati što točno piše i piše li isto.


Dok se ne navedu izvori, nema daljnjih rasprava.
Za 2 dana će biti isto: lažni izvori, lažni hadisi, lažne stranice.

Dakle, molim izvore vjerodostojnih zbirka hadisa, po vama.

Moji prijedlozi su:
sahihmusim.com
sahih-bukhari.com
Ne postoji autentična zbirka nego je jedina autentična knjiga Kur'an a sve ostalo ima u sebi neispravnog. Zato postoji čitava oblast u hadiskoj nauci gdje se proučava lanac prenosilaca hadisa a potom derogirajući i derogirani hadisi, hadisi koji govore općenito a ciljaju posebno i obratno, značenje hadisa itd. Jedna od najboljih metoda u provjeri hadisa je da se provjeri u lancu prenosilaca od Poslanika a.s. do pisca zbirke ili, što je još bolje, živog stručnjaka u hadisu koji ima lanac prenosilaca preko svojih učitelja do Poslanika a.s. gdje će se vidjeti da svaki lanac prenosilaca bude sastavljen sa izjavom da je čuo ili ga obavjestio prethodni prenosilac a ne izjave tipa od tog i tog ili rekao je taj i taj jer time se ne zna da li je taj prenosilac to čuo direktno od njega ili nekog drugog te da prethodni prenosilac ili prenosioci ne budu osumnjičeni za laganje. Zatim hadis mora biti u skladu sa kur'anskim tekstom jer ako mu oponira, makar lanac prenosilaca bio vjerodostojan, taj hadis je izmišljen.
asad is offline  
Odgovori s citatom