Pogledaj jedan post
Old 11.09.2014., 13:36   #93
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Oni koji po gimnazijama varaju, prepisuju i provlace se su ucenici koji su izabrali gimnaziju zato sto zvuci bolje nego da si upisao smjer instalater klima uredjaja. Jer i roditelje je sram kad se dijete, ne daj boze, upise u neku trogodisnju srednju.


ja sam išla u gimnaziju, u razredu smo imali 3 cure koje su bile "štreberi", tj učile su za ispite, ostali smo u gimnaziji najviše od svega naučili prepisivat.

zašto? jer smo imali 17 predmeta, 6 ili 7 svaki dan, i jer nismo poput ove 3 bili doma nakon škole i učili za idući dan, već smo se družili, zaljubljivali i sve što čovjek radi u tim godinama.

ja kad se sjetim srednje, prvo se sjetim šalabahtera koji ispadaju na sve strane



no nebitno. ja bih se vratila na "razvoj kritičkog mišljenja":
da radim u prosvjeti, predavala bi povijest. notorna je laž da je cilj predavanja povijesti razvoj kritičkog mišljenja, kad je cilj nastave povijesti indoktrinacija mladih ljudi nacionalnim mitovima. više-manje sve gradivo koje se predaje na nastavi, a tiče se povijesti Hrvatske, na fakultetu se spominje u kontekstu "nacionalna mitologija".


također nastava hrvatskog jezika, zaista smatram da bi te trebala naučiti sporazumijevanju na standardnom jeziku (dakle, ovo što summer govori) i kao neki viši cilj, prezentirati djela preko kojih će se mladi zainteresirati za čitanje.
a realnost je da se jezik radi minimalno, a se se moraju čitati kompletno neinteresantna djela koja djecu tjeraju od knjiga, "jer su to velikani", "jer je to opća kultura", "jer ah, kako ne znaš tko je Matoš".

meni je opća kultura kad netko nakon završenog školovanja čita, a ne kad zna da je Joyce napisao Uliksa, a naravno da tu knjigu nije u ruci držao, a kamoli je čitao.




i na kraju - jedna od stvari koju ovakav školski sustav uspješno producira, jesu mladi koji upisuju humanističko-društvene fakultete nakon kojih ne mogu naći posao, a onda se počnu baviti politikom kako bi se mogli prehranjivati. odnosno, stav "škola ne služi samo dobivanju obrazovanja nužnih za tržište rada, već ti širi duh" stvara vojsku mladih politologa, filozofa i sl, koji se u nekoj dobi učlanjuju u stranke i postaju mali dio mozaika korumpiranosti ove zemlje, jer drugačije ne mogu do posla.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.

Zadnje uređivanje miss daisy : 11.09.2014. at 13:42.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom