Tema: TAO
Pogledaj jedan post
Old 02.02.2009., 15:15   #84
Quote:
migulia9 kaže: Pogledaj post
od joge možeš tantru bilo ljevu il desnu ili neku drugu uspoređivat s taoizmom, znači tantru i taoizam možeš uspoređivat, al šta će ti ramakrišna i ostali indiski sveci i bogovi i polubogovi kad u taoizmu imaš toliko besmrtnika i duhova i demona i raznih bića i raznih taoističkih škola i tehnika? kažu da je boganatar ušao u tjelo kineza koi se zvao bo jang i da je to lao tzu, ok to kažu indici a kinezi bi rekli da je lao tzu prije ovog života ušao u indica kojeg ovi zovu boganatar, a prije toga je bio ovaj ili onaj besmrtnik i šta sad? taoističke tehnike nisu došle iz indije i veda, većina njih sigurno nije iz indije nego iz svemira, sam znam tehniku za koju se zna da je besmrtnik crveni bor doveo na zemlju 7000 prije krista, mogu bit slične čak i iste al drugo porjeklo. da je joga bolja za doživljavanje TAO-a onda bi taoisti radili jogu a ne tai chi, ljudi neznaju šta je tai chi i čemu služi, chan sam fung besmrtnik koi je napravio tai chi u ovakvom obliku kojeg danas poznajemo sigurno je imao u glavi nešto više od tjelovježbe. čovjek može kombinirat razne tehnike jer nema ograničenja ako mu tako paše ili zna jako malo o taoizmu pa se mora nadograđivat. osim toga indici su vegani a taoisti jedu sve što ima vodoravnu kralježnicu i tek kasnije ako žele prestaju jest, neki piju enormne količine alkohola drugi jedu halucigene biljke neki su ratnici neki pjesnici.. a šta se tiče budizma hmm, danas se u zenu vidi veliki utjecaj taoizma, al svejedno kad pogledate shaolin hram i wudang planinu, shaolinci imaju tvrde tehnike di tjelo iscrpljuju do krajnjih granica i žele se riješit fizičkog, vegani su ćelavi udaraju sami sebe i da ne nabrajam nasuprot tome taoisti nemaju pravila prehrane rade unutrašnji meki kung fu, da skratim diametralno suprotno, budisti idu izvana na unutra a taoisti iz nutra na van, od svih njih naj sličniji su im meksički šamani. o taoizmu ću učit od taoista a ne budista, jogija, katolika.. čakre, kabalističko drvo života, 5 elemenata.. nije to TAO, TAO je izvan svih čakri i bogova i guna, te tehnike nam mogu pomoć al nemogu objasnit neobjašnjivo. svatko sljedi svoj osobni TAO i nema pravila zabrana i regula, o TAU je teško raspravljat al zato možemo pisat o tehnikama za doživljavanj TAO-a
S ovim se slazem u poptunosti.
Ovo podebljano sam i ja jednom napisao pa sam dobio kritike da nema osobnog Taoa jer "ego" pokusava nametnuti svoj zivot drugome.
Najbitnije je to sto zaista svatko ima svoj Tao (Put).
I kad sam pokusao objasniti kako se Tao ne uci od sotonista,kabalista ili bilo koga treceg,bio sam iskritiziran kako se postavljam iznad drugih. Drago mi je da jos netko ima slicno misljenje.


U Zenu se vidi veliki utjecaj Taoizma (ucenja o Taou), mozda cak toliki da se Zen moze potpuno usporediti sa Taom.

U pocetnom razvoju japanske vojske stvoren je jedan skup, nazvao bih to skupom "prirodnih" pravila, koji se zove Rat Konja i Luka (Kyuba No Michi) iz kojeg se kasnije razvija Put Ratnika (Bushido). Temelj Kyuba No Michi jest kineska mudrost te ustrojstvo kineske carske vojske koja je uvelike prihvatila "prirodna" nacela Taoa.
Kendo (Put maca ili ostrice) je jedna vjestina borbe samurajskom katanom koja po mnogim vjezbama uvelike podsjeca na vjezbe kanaliziranja energije. I upravo taj Do u Japanu je Tao u Kini,Dao ili takoder Do u Koreji.
I upravo tehnike koje ti spominjes jesu izraz Taoa u primjeni. Jedno od najboljih djela iz podrucja Taoizma smatra se Umijece Ratovanja od Sun Tzu-a (Sun Zi-a) koje svoju primjenu nema samo u ratu vec i u mnogim drugim podrucjima kao sto su ekonomija, privatni zivot svakog pojedinca i slicno.

Znam jednu pricu o jednom pohlepnom covjeku koji je krenuo u potragu za dobro cuvanim i sakrivenim hramom u namjeri da ga opljacka. Po pricanjima koje je cuo, u hramu se nalazilo najvece bogatstvo na svijetu.
Trazio ga je cijeli zivot i kad ga je napokon nasao, onako star i nemocan, shvatio je da je sretan sto ga je uopce nasao i da ga nema namjeru opljackati vec posljednje dane zivota provesti u njemu. Odlucio je biti iskren prema glavnome redovniku i priznati sa kojom je namjerom krenuo u potragu za hramom te zamoliti redovnike za oprost i upitati ih za mogucnost da zadnje vrijeme zivota provede u hramu. Redovnik je pristao i rekao mu kako nije bitno sa kojom je namjerom krenuo na Put vec sto je na tome Putu naucio. A naucio je dovoljno da mu sama spoznaja promjeni stav i namjeru sa kojom je krenuo na Put, u potragu za hramom.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...

Zadnje uređivanje Leonida : 02.02.2009. at 15:34.
Leonida is offline  
Odgovori s citatom