Pogledaj jedan post
Old 08.01.2012., 18:44   #105
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ne, pitao sam gdje to Buda kaze

pa lipo ti piše da Buddha kaže o samom sebi - supreme bliss is my true nature ....

You must not think that I shall cease to exist. Consider the Tathagata [i.e. Buddha] to be like [Mount] Sumeru: though I shall pass into Nirvana here [i.e. physically die], that supreme bliss is my true nature


Quote:
A svaki klinac negdje pise, najbolje da pocnemo kraulija citirat
ma nije klinac, on je već veliki . Razumim, nije neki izvor koji bi bio tebi autoritativan kao neka theravada budistička suta, ali htjela sam izreći što ja mislim o blissu (i znam o blissu of kors) bez da se raspišem ... lakše mi je bilo njega citirat.


Quote:
advaita je pak neka treca prica koja se direktno opire budizmu i osporava ga iako iz njega krade prilicno.

Self nema mjesta u izvornom budizmu, tu je jedna od bitnih razlika u odnosu na advaitu i hinduizam opcenito (atma vs anatta odnosno doktrina sebstva vs doktrina ne-sebstva)
U advaiti self i brahman su jedno , stoga nema selfa, sve je brahman. Advaita doslovce znači jednota, a gdje je samo jedno nema dvoje. Ishvara, bog, u vedanti postoji samo dok postoji iluzija odvojenog jastva. U jednoti nema ni boga ni pojedničanog odvojenog JA. Ali eto ja sam sklona tražiti zajedničke nazivnike ova dva učenja, a kad govore o apsolutu, nirvani, prosvjetljenju, ako je gore navedeni citat autentična Buddhina riječ, onda se ona, po mom mišljenju, razlikuju samo po terminologiji.

Zašto je i dali je bliss inherentan brahmanu ipak svako za sebe treba istražiti ...
Cherie is offline  
Odgovori s citatom