Pogledaj jedan post
Old 20.06.2016., 23:18   #52
Quote:
nenno77 kaže: Pogledaj post
Imam bunar a nema vode,tko se bavi produbljivanjem bunara ili da mi istraži da li uopće valja taj bunar,lokacija zagorje,hvala.
Pitaj stare ljude u selu za nekog pouzdanog rašljara!
Bez obzira što neki ovdje sumnjaju u njih.
To ti je puno jeftinije za saznati ima li taj bunar uopće smisla produbljivati i koliko.
A rašljari obično i znaju tko ti može iskopati potrebnu dubinu.

Prije tridesetak godina sam gledao slovenca , negdje iz okolice Krškog , kako traži vodu. Ljudi imaju bunar na svojoj zemlji ali 30 m niže od kuće i daleko. Htjeli su bliže kuće jer se počelo pričati o vodovodu, napravili su kupaonu i sada bi hidrofor u bunar da je kupaona u funkciji dok vodovod ne bude.
Na vrhu brega , 1,5 metar od njihove ograde je rekao- tu je voda na 6-6,5 metara. Ali kopajte tu jer tu žila dolazi iz dubine i već metar -dva dalje- možete iskopati i 20 m u dubinu ali vode osim površinske koja se cijedi- nema.
Bunar radi i danas i uvijek je metar vode u njemu. Susjed je sa druge strane ograde kopao na 15 metara i odustao. Vode nema.
Na drugom položaju, ispod brega, ljudi hoće bunar da navodnjavaju vrt. Njima sam i pomagao iskopati ga jer smo si dobri.
Ali, ona "lagana" tehnika sa betonskim cijevima. Cijev na zemlju i potkapaš, kad utone svoju visinu u u zemlju, stavite drugu i opet potkapate itd.
Dovezli su istog tipa i tu sam bio uz njega, pratio što radi i bilježio što priča.
Našao je mjesto za bunar, obilježili sm ga i čovjek govori: prvi metar je zemlja, onda dolazi tanki sloj lapora, niti 20 cm, pa je ilovača mješana sa laporom, pa lapor u slojevima... e nakon malo preko 3 m ste naje... jer tu je lapor u komadu od možda 2 metra. Ispod toga će vam se pojavljivati voda između slojeva lapora ali kopajte dalje dok ne dođete do vodene žile. Kad voda počne nadirati uključite pumpu i tko je dolje neka u sredini ručnim svrdlom buši koliko bude mogao. Znati će kad je dovoljno
Njegova garancija: izdašan izvor vode na 6 metara iako sumnja da ćemo kopati preko 5,5. Ako na 6 m ne nađemo vodu, on plaća sve troškove i o njegovom trošku ljudi kopaju dok ne dođu do vode.
Po njega se išlo i vozilo ga se kući a naplaćivao je možda jednu težačku dnevnicu.
Ljudi su kupili 7 cijevi po metar visine, mi skratili štilove na alatu, prilagodili ga radu u tijesnom prostoru, složili vitlo za kante sa zemljom i ekipa od dvadesetak ljudi se bacila na posao. Kako sam ja zabilježio njegove riječi, tako su bili slojevi u tlu. Kad je peta cijev utonula u bunar, dok smo stavili šestu, na dnu je bilo cm vode. Još 30 cm se iskopalo i više se nije moglo jer je vode bilo sve više. Uključili pumpu i spustio se čovjek sa ručnim svrdlom promjera 20cm i počeo bušiti, jedna kata zemlje, druga... i onda je svrdlo iskočilo iz rupe pod pritiskom
Samo si čuo iz bunara- VADITE ME VAN! Mlaz vode iz rupe je bio visok iznad njegova koljena.
Sada je taj bunar jer se cijevi sjele vremenom za desetak cm, dubok 5,4metra, 2 m vode je uvijek u njemu, kad pumpa radi cijeli dan nivo padne možda pola metra po ljeti ali do jutra je na svojoj razini. Prije desetak godina smo ga htjeli očistiti, skupili ekipu i dvije motorne vatrogasne pumpe te jedna profi električna, na trofaznu struju i velikog kapaciteta ga nisu uspjele ispumpati na manje od pola metra vode. Onda smo samo sa čistom vodom i visokotlačnim vodom koliko smo mogli digli i uzburkali mulj da ga pumpe povuku i to je to.
Takvih rašljara ima i sada i domaći stariji ljudi znaju za njih, pitaj ih jer ništa ne možeš izgubiti.
meliri is offline  
Odgovori s citatom