Pogledaj jedan post
Old 28.09.2009., 17:32   #11
Quote:
ToTaL kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima, obojici!

Necu se prtljat sa detaljima, jer sama tema je malo kaoticna i nemoze se naravno sa sigurnoscu izracunati broj udara ili npr gdje ce tocno udarit. To mi je jasno.

No evo upravo ono sto me zanima je razlicito odgovoreno u oba posta, pa ako nista drugo, veseli me da ocito ima tu neka caka:

Saško: ako sam shvatio ti tvrdis "Baš naprotiv: u tvojem zamišljenom slučaju kuće na osami (s gromobranom), munje će statistički češće udarati u nju, nego u to mjesto bez kuće, budući da se naboji skupljaju na izbočinama (krajevima, vrhovima), pa u slučaju potencijala oblaka u blizini, lakše će dolaziti do pražnjenja baš na tom mjestu."

Lesli Eldridž: "Što se tiče pitanja da li će biti više udara munje na tom mjestu zbog munjobrana, odgovor je da neće."

Jel to kontradiktorno ili sam nes krivo shvatio?
Postoje izokerauničke karte koje se prave na različite načine odnocno različite izokerauničke karte. One pokazuju ugrubo koliki je broj udara munje na jednu godinu i kvadratnom kilometru. A mogu biti i karte koje pokazuju i broj udara na godinu u zavisnosti od pojava oluja. Ima i još načina izražavanja ali to sad i nije toliko bitno. Znači ne pojačava se broj udara u mjesto gdje se nalazi kuća, ali se projektovanjem instalacije za zaštitu od atmosferskog pražnjenja nastoji objekat zaštititi tako da ta instalacija prima na sebe te udare. Na sljedećem postu ću odgovoriti detaljnije.

Zadnje uređivanje Lesli Eldridž : 28.09.2009. at 17:59.
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom