Pogledaj jedan post
Old 31.10.2003., 02:56   #7
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

"U Suri 22:47, Allahov dan je jednak 1.000 ljudskih godina a u suri 70:4, jedan dan je opisan sa 50.000 ljudskih godina."


Al-Hagg - Hadzdz, 47. (22:47]

"...a samo jedan dan u Gospodara tvoga traje koliko hiljadu godina po vashem racunanju",

Tj. Uzvisheni Allah ne pozuruje dogadjaje. Hiljadu godina kod Njegovih stvorenja u odnosu na Njegovu odredbu je kao jedan dan. On je kadar da kazni, a ako neshto odlozi, pa ni jedna stvar Mu nece promaci. Zato poslije tog redka Allah (Bog) kaze:
"...i koliko je bilo naselja ciji su zitelji bili nepravedni kojim sam Ja kaznu odlagao, da bi ih, najzad, kaznio. A Meni se sve vraca."(Al-Hagg - Hadzdz, 48) Ibn Ebi Hatim prenosi od Ebu-Hurejre da je Boziji Poslanik, s.a.w.s., rekao: "Siromashni muslimani (dakle onaj koji se podredjuje Bozijoj volji) uci ce Dzennet prije bogatasha na pola dana, a to je pet stotina godina." Ibn Ebi Hatim kaze, prenoseci od Ibn Abbasa koji o kur'anskom ajetu:
"a samo jedan dan Gospodara tvoga traje koliko hiljadu godina po vashem racunanju" kaze da se pod tim danom misli na dane u kojima je Allah stvorio nebesa i Zemlju.



Al-Ma’arig - Stepeni, 4 (70:4)

"U danu koji pedeset hiljada godina traje."



Pod ovim se podrazumijeva da je to razdaljina izmedju sedmog neba i sedmog stepena zemlje. Ibn Ebi Hatim prenosi od Ibn Abbasa da je kazao: "Njegova vlast obuhvaca sve: od najnizih katova zemalja do najvishih katova nebesa, a shto iznosi pedeset hiljada godina." Neki smatraju da je tu rijec o Sudnjem danu. Ovo se prenosi i od Ibn Abbasa, a u vezi je sa rijecima Uzvishenog Allaha, dz. sh.:
"K njemu se penju meleki i Dzibril (Gabrijel) u danu koji pedeset hiljada godina traje." On kaze: "Taj dan Sudnji dan." Lanac prenosilaca ovog predanja je ispravan. U ovom smislu se navode i neki hadithii, izmedju kojih i ovi: Imam Ahmed, r.a., prenosi hadith od Ebu Hurejre, koji kaze: "Cuo sam Allahovog Poslanika, s.a.w.s., koji kaze: 'Ko bude imao deve a ne bude na njih davao zekat u vrijeme "neddzde" i "risle"', a mi smo ga upitali: 'Shta je to "nedzda" i "risla"?' On je odgovorio: 'U teshkoj i povoljnoj situaciji, pa ko ne bude davao zekat, doci ce uhranjenije no shto su bile i u vecem broju, i deblje i zlocudnije, a on ce biti povaljen na zaravnjenu ledinu, a one ce ga gaziti svojim papcima. Kada i posljednja prijece preko njega, pocet ce ponovno prva i to u danu koji ce trajati pedeset hiljada godina, sve dok se ne presudi svijetu i svako vidi svoje mjesto.' Poslije toga je spomenuo krave i ovce koje ce ga gaziti svojim papcima ako ne bude davan zekat na njih."
Imam Ahmed, r.a., prenosi i ovaj hadith od Ebu Hurejre, r.a., koji kaze: "Allahov Poslanik, s.a.w.s., kaze: 'Nema ni jednog vlasnika blaga koji ne daje na njega zekat a da Allah,s.w.t.., nece od njega uciniti ploce koje ce se ugrijati u dzehennemskoj (pakao) vatri, a kojima ce mu biti zigosano celo, bok i ledja, sve dok ne bude presudjeno Njegovim robovima u danu koji traje pedeset hiljada godina na nacin na koji vi racunate vrijeme. Zatim ce vidjeti svoje mjesto ili u Dzennetu (raju) ili u Dzehennemu...(paklu)'" Zatim je spomenuo ostatak haditha u vezi sa ovcama i devama kao shto je gore navedeno, a u njemu stoji: "Konji pripadaju trojici; nekome su nagrada, nekome shtit, a nekome ce biti teret..." itd.
Muslim u potpunosti navodi ovaj hadith izdvajajuci se od El-Bukharije, a koji prenosi Suhejl od svoga oca, a ovaj od Ebu Hurejre. Razlog navodjenja ovog haditha jeste sintagma Allahovog Poslanika, s.a.w.s., u kojoj kaze: "I tako dok Allah,s.w.t., presudi Svojim robovima u danu koji ce trajati pedeset hiljada godina." Ovo je argument kojim potvrdjuju svoj stav oni koji kazu da se ovaj ajet odnosi na Sudnji dan.


Dali mozda sada nekima postaje jesnije koliko je vazan drugi izvor islama tj. Sunnet. Boziji govor je nadnaravni govor, stoga je neophodno tumacenje onih koji su ga najbolje shvacali i prakticirali. A tko bi to drugi mogao biti do sam poslanik Muhammed, s.a.w.s, i njegovi drugovi i druge, koji su ga pratili u stopu. Eh sad da vidim koliko ce se toga procitati, pa ako uvidim pozudu za saznavanjem, onda, ako Bog da, slijede odgovori na ostale primjedbe. Nije fino nazor nekome poturati neshto, ukoliko osoba to ne zeli citati. Pa jel' tako


lijep pozdrav & do skrabanja
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom