Pogledaj jedan post
Old 15.08.2014., 11:26   #87
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Pa Caricin je preimenovan u Staljingrad zbog te bitke. I ako je Staljin negdje imao pozitivnu ulogu u ratnim zbivanjima, to je bilo tamo, za vrijeme građanskog rata. U Drugom svjetskom ratu je njegovo učešće bilo teret više nego pomoć, baš zato što je (dijelom zbog uspjeha u Caricinu) mislio da je vojni genij.
u potpunosti se ne slažem

Kao što napisah pouzdanih podataka o bitci u biti nema vrlo je moguće da je Staljin malo" podebljao" svoju ulogu u bitci. Ja sam mišljenja da je Staljin jednostavno iskoristija povoljni trenutak, kako je mnogo zapovjednika Cvene armije izginulo on kao preživjeli je pokupio njihovu slavu, tj kitio se tuđim perjem...

Tvrdnja o Staljinovoj ulozi u WW2 je posve deplasirana, poznato je da su sovjetski oficiri imali mnogo veću autonomiju i slobodu odlučivanja u usporedbi s njemačkim oficirima!!!!

Doduše ima jedna stvar u vezi oficira Crvene armije koja je uvelike kriva za strašan poraz 41-godine. Kad je osnovana Crvena armija Lenjin i Trocki su pozvali oficire carske armije da se pridruže Crvenoj armiji, odaziv je bio katastrofalan, preko 90% ako ne i 95% pridružilo se Bijeloj gardi i kozacima. Vodstvo partije je bilo šokirano, čak je bilo primjera da je i ono malo oficira počinilo izdaju, pa je Trocki imenavao političke komesare da nagledaju oficire.

U međuratnom SSSR-u biti oficir je bilo nešto gotovo nečasno, kao nužo zlo. Sve to vuče porijeklo iz građanskog rata, takva ustrojena vojska koja je pobijedila bijelu gardu nije imala šanse u sukobu s armijom u kojoj su oficiri bili cjenjeniji, slobodniji, školovaniji i koji su već imali ratnog iskustva i još tome dodajmo tehnološku premoć, stvar je jasna. Staljin je brzo uvidio bezilaznost situacije, imenuje na desetine novih generala, proglašava maršale(prije rata nisu imali maršale), daje mnogo veće slobode oficirima. Oficiri postaju svojevrsne medijske zvijezde, nakon što je obranjena Moskva Pravdaizdaje specijalno izdanje s slikama i kratkim životipisima oficira uključenih u obranu tog grada. Zanimljivo je da je Pravda tokom rata izdala više nasovnica s slikom maršala Žukova nego s Staljinovom slikom.

Moj je zaključak koji je naravno samo moj i ne mora biti točan da se SSSR obranio baš zbog toga što je imao na čelu nekoga koji je imao široke vidike i koji je bio u stanju odbaciti tekovine i praksu revolucije. Staljin je i simbolično dokinuo revolucionarno doba ukidanjem Crvene armije i promjenom himne...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom