Pogledaj jedan post
Old 12.05.2011., 17:02   #33
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Dakle, svatko se treba prikloniti svom vlastitom tumačenju? Ili svi trebamo prihvatiti tvoje tumačenje?

Ako je ovo prvo, onda to znači da se odričemo pitanje o istini. Svatko ima svoju vjeru, svaka je jednako dobra. A što je istina? Ne znamo, nismo sposobni za tu spoznaju. Taj stav je degradiraujući za čovjeka, budući da ga a priori lišava mogućnosti spoznaje objektivne istine.

Ako je drugo, koja je razlika onda između priklanjanja tvom tumačenju i tumačenju Katoličke Crkve? Osim što je KC utemeljio Bog prije 2000 godina i ona do dana današnjeg vjerno čuva istine Njegove Objave...
To je druga tema; ali Istina sigurno nije ono što KC naučava. To je uz pitanje smrti vjerojatno jedina izvjesnost na ovome svijetu.

Temeljni problem je što - kako sam gore napisao - postoje ljudi koji vjeruju u sakramentalnost i božansko utemeljenje Crkve i oni koji ne vjeruju. Dok ovi drugi nastoje čisto vlastitim naporom doći do Istine, ovi prvi su si taj problem jednostavno riješili; pokorili su se Crkvi i ne daj Bože da posumnjaju u ijednu njezinu riječ. I netko tko je to učinio u svakom je slučaju u inferiornom položaju naspram onoga koji se odvažuje na samostalno traganje. I to je to. Ne možeš kao argument koristiti dogmatski nauk - to je smiješno i djetinjasto. To nije rasprava; jer tako će ti npr. musliman opalit koju iz Kurana - i on je uvjeren da je to što je rekao apsolutna istina - jer stoji u Kuranu; i što ćemo sad? Tko je u pravu? Čiji spis je 'božanskiji'?

A ja o objektivnoj istini neću raspravljati jer si ne umišljam da je znam - kako to uglavnom rade vjernici.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom