Pogledaj jedan post
Old 20.12.2009., 14:45   #9
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
tzv. wicu cijevi. ima ih i kod nas ali su nešto skuplje od šipke. šipka 15mm ti je oko 30kn/m.
čuo sam da u njemačkoj izbacuju te cijevi i koriste bez izolacije jer se između bakra i te izolacije stvara kondenzat koji skraćuje vijek trajanja. a i ona izolacija ti je 0bodova kod grijanja. ove plastične kaj jesu imaju oko 3-4mm spužvaste izolacije kaj je puno bolje a najbolje ti je stavit armaflex 9-15mm i nemaš skoro nikakvih gubitaka
Te cijevi sam kupio i ugradio 2005. a malo mi je čudna cijena koju si stavio za cijevi u šipkama. Platio sam tada 100m 320€, a šipkaste cijevi su koštale kod nas, čini mi se 30-40% manje, tako da mi se to učinilo dosta skupo. Usput, izvinjenje jer nisam izmjerio dobro debljinu stjenke, nije 1mm nego 0,8mm. Znam da cijena bakra varira, ali izgleda da i trgovci dobro deru.
Ako misliš na Obod sa Cetinja, eto živim 50km od tuda, ali nisam imao pojma da oni to oblažu.
U kući imam kotao za etažno grijanje u kuhinji, tako da su sve cijevi ugrađene u zidove ili u pod unutar kuće, osim nešto malo na tavanu kod ekspanzione posude i tu ne računam na nekakve toplotne gubitke. Ne volim da gledam cijevi kroz kuću, pa sam tražio neko riješenje da se to sve trajno uzida, a za to su mi bile pogodne jedino plastične cijevi ili ove gore navedene, kako bi se svi priključci napravili iz jednog komada, bez spojnica u zidovima i podu.
Prema plastičnim cijevima inače imam dosta rezerve, zbog loših iskustava s nekim drugim proizvodima od plastike. Današnja tehnologija u kemijskoj industriji je toliko napredovala, da se već može programirati period nakon kojeg će se neki plastični proizvod početi razgrađivati, odnosno raspadati. Može se napraviti i plastični proizvod koji će trajati generacijama, ali tko će mi garantovati da je to baš to. Evo jedan mali biser koji mi je napravio problem početkom godine, nije vezano za grijanje, ali je plastična cijev u pitanju.

Ovo je plastična cijev za odvod vode fi 50mm, koja je bila uzidana na priključku izlaza prljave vode iz vešmašine. Stavljena je prije nekih 8-9 godina i sve je bilo u redu do skoro, kad se iznenada „začepila“. Pokušali smo riješiti problem sa svim mogućim sajlama za odčepljivanje, uključujući i električnu, ali kao što se vidi sa slike, to je bilo gubljenje vremena. Nije preostalo ništa drugo, nego da se lomi keramika, kopa zid i vidi što je u pitanju. Kad sam vidio ovakvu cijev, u prvi mah mi je palo na pamet da mi je zidar, koji je zatvarao kanal sa cijevi „sabotirao“ i nekako precvikao tu cijev (znam dobro da je bila ispravna jer sam ju sam ugradio), rekoh, prije nego okrivim čovjeka, daj da pustim kroz nju vrelu vodu, da vidimo što će biti i kad sam to uradio, sva se raskravila kao žvakaća guma. Gledam ovu cijev i pokušavam se sjetiti koji mi ju je mangup prodao (kupovao sam materijal parcijalno) pa da mu odem i ... sve po spisku, ali tko će se sjetiti nakon 8-9 godina.
Imao bih još primjera i sa firmiranim proizvodima, koji imaju plastične elemente, ali i ovako sam predugačak, pa drugi put.
Što se tiče kondenzacije između izolatora i cijevi, mislim da toga kod mene ne bi trebalo biti, a i da je ima, ne brine me mnogo, ako postoje dobro očuvani bakreni predmeti, još iz bakrenog perioda, koji su ležali u zemlji 6000-7000 godina, ja ću biti skroman i očekujem da mi cijevi u zidovima traju barem 100 godina, osim ako mi mangupi nisu ubacili nešto u bakrenu leguru, što će vremenom izgrickati cijevi.
pesek1 is offline  
Odgovori s citatom