Pogledaj jedan post
Old 07.10.2011., 00:07   #1202
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
Već si kvotao taj svoj tekst i ja sam ga pohvalio zbog zdrave ironije koja je u njemu sadržana, ali tvoja pjesnička sloboda ipak ne može relativizirati sve i svaku dijalektiku sizifovski-perpetuirajuće vraćati na početak ili svaki dualizam alkemičarski pretvarati u sinkretizam i obratno...

Malo si se previše zanio svojim sveprožimljućim relativizmom koji ustvari izgleda da nije ništa drugo nego spoznajnoteorijski skepticizam i vjerojatno čak i nihilizam u kombinaciji sa ontološkim panteizmom, zar ne?

Sve u svemu, sinkretički amalgam svega i svačega u kome se niko ne može snaći pa bio on čak i sam krena, zar ne?

Dakle, i za tebe vrijedi da se odlučiš ukoliko vjeruješ u moć svoga duha na što je Hegel apelirao. O Heglu i negovoj Fenomenologiji Duha će nam večeras obraniti doktorsku disertaciju prolaznik, barem se toplo nadam. S obzirom kako dobro poznaje Kanta, nema nikakve sumnje da je jedva čekao ovaj šlagvort.

Međutim, nakon što nam o Hegelu kaže sve što zna i što je vrijedno divljenja slijedi anketa i neminovno opredjeljenje za jednu od mogućnosti:

1. svemir je nastao sam od sebe
2. svemir je stvoren
Moraš znati da je postojao i jedan drugi mudrac prije Hegela. A on se zvao Lao Tze i bio je poznat po svojoj filozofiji. I napisao je Tao te ching.
A taj isti Lao Tze je imao običaj reći da je istina uvijek paradoksalna. A Hegel je imao drukčiju logiku. On je išao na stvaranja teze o nekoj problematici. A svakoj tezi odgovara i antiteza koja će isto imati svoje logičke elemente "protiv", kao što je teza imala elemente "za". A sinteze često nije u sinkrenizmu, odnosno da se skupusi neko zajedničko kompromisno rješenje (kao političari ) , nego je sinteza nešto totalno drukčije. Sinteza je ono što nadilazi svu logiku koju je imala i teza i antiteza. Tako da moj odgovor na tvoje dvije teze ne u tome da njih ne treba skupusiti, nego ih treba nadići.
A svaka od tih dviju mogućnosti traži cijelu hrpu raščlanjivanja. A ta raščlanjivanja će vrlo brzo zapeti na jednoj poznatoj riječi "ne znam".
Na primjer, ako je svemir nastao sam od sebe, odmah se postavlja pitanje kako i zašto? Što mu je bio uzrok ovom nastajanju? Da li je moglo doći i do nenastajanja svemira...itd....A odgovor je: Ne znamo.
Ako je svemir stvoren, opet se javlja pitanje tko ga je stvorio i zašto. A netko će postaviti i pitanje na koji je način svemi stvoren. Kakva je metoda tu korištena. A zašto Stvaraoc nije uživao u samo-bivstvovanju, nego se išao gnajviti sa svemirom? Itd...itd.. Ali na kraju imamo isto: Ne znamo.

A pošto ne znamo, možemo samo vjerovati da nešto znamo. A to je samozavaravanje samoga sebe.
krena is offline  
Odgovori s citatom