Pogledaj jedan post
Old 14.01.2005., 10:54   #4
Ima Zakon o radu gore, kao top-tema, i lijepo piše:

Raspored korištenja godišnjeg odmora

Članak 56.

(1) Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i ovim Zakonom.

(2) Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora mo_raju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor i razonodu raspoložive radnicima.

(3) Radnika se mora najmanje 15 dana prije korištenja obavijestiti o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora.

(4) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok.


Dakle, treba pogledati i kolektivni ugovor te, ukoliko postoji za djelatnost u kojoj osoba radi... A često i sama firma ima neki pravilnik.

No, često u praksi zna biti uređeno da se ide na ruku onima koji imaju djecu - pa dobiju godišnji kada su školski praznici ili se dogovori da stariji radnici mogu prvi reći kada će na godišnji, pa se onda prilagodi.

Što ne mislim da je loša praksa - neki zaista nemaju kome ostaviti djecu tijekom zimskih blagdana a i nekoga tko je na poslu 20 godina treba na neki način i nagradit.

Ovisi sve o poslodavcu, naravno... Radnik samo predlaže.

Uglavnom, u praksi, tko je najmlađi obično dežura...

Ja nisam imao tih problema, radio sam u turizmu, znači oko blagdana i ljeti - nema godišnjeg odmora.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom