Pogledaj jedan post
Old 27.06.2006., 16:49   #7
Quote:
Yeo kaže:
Ok, hvala, to me čisto zanimalo jer sam na nekom srpskom forumu pročitao da je navodno te nazive smislio Vuk Karadžić, a da smo ih mi preuzeli. Ma, i mislio sam da nije tako, pa valjda bi ih onda oni i zadržali u primjeni.
Molim.

Nazivi, koje sam naveo, potiču iz IX i X veka. Ne znam kada su u Srbiji zamenjeni latinskim nazivima, al' pouzdanoi znam da je Dušanov zakonik (XIV vek) pisan s ovim narodnim terminima za mesece u godini.

Inače, kao što primećuješ u tabeli, nazivi meseci su bili prilagođeni poljskim radovima u sezoni, a nisu podudarni jer su Sloveni živeli na velikom prostoru od severa do juga Evrope, pa poljski radovi nisu počinjali svuda u isto vreme. Radovi na severu i u planinskom području kasne za čitav mesec, pa otud isti termini za različite mesece.

Sloveni su imali i svoje nazive za dane u sedmici. Ovi nazivi su im zajednički, što je jedan od dokaza da su nastali u vreme dok su još svi živeli zajedno u prapostojbini.

Jedini neslovenski naziv je za dan subotu. Taj naziv potiče iz asirskog jezika, odakle su ga preuzeli Jevreji još u doba kada su preuzeli od njih i kalendar.

Stari Sloveni su imali bezimenu sedmicu u godini, kao i bezimeni dan u sedmici. Ovi dani su bili posvećeni opasnom božanstvu čije ime nije smelo ni da se pominje, da se ne bi na taj način dozvalo zlo. Zbog toga je kod Slovena taj dan označen tuđom rečju "subota" i do današnjih dana se tog dana drži pomen mrtvima – zadušnice!
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom