Tema: Moslavina
Pogledaj jedan post
Old 03.04.2007., 12:38   #1
Moslavina

Nisam baš forumaš koji se previše javlja, tu i tam pročitam nekaj, pa se nadam da sam na dobrom podforumu.
Dok se nisam oženio (pred 2 godine) nisam valjda nikad ni bio u Moslavini (možda u prolazu), a pošto su njeni porijeklom iz jednog sela nedaleko Ivanića i tam imaju viksu, povremeno odem u taj lijepi kraj.
Prva stvar koja me je iznenadila da je valjda pola sela (Bunjani, općina Križ) porijeklom iz Zagorja (kao i moji tast i punica)! Većina su došla poslje rata, ali upoznao sam neku baku od 7 banki čiji je tata isto došel iz Zagorja ko mlad u Moslavinu (znači negdje 20-ih godina)! Moram priznati da uopće nisam znao za te migracije prije.
Baka spominje da je pol sela iz Zagorja, a da ima i "graničara"?
Zatim, iako su okolna sela kajkavska i velikom većinom hrvatska, u Križu ima čak i pravoslavna crkva, navodno i groblje. U popisu stanovništva vidim da je srpsko stanovništvo iznimno malobrojno. Tast kaže da je bilo dosta pravoslavaca prije u Deanovcu i Graberju.
Uglavnom, molim ako mi netko može nešto više reći o tom dijelu Moslavine, kao i o cijeloj Moslavini. Gdje bi bila točna granica kajkavaca i štokavaca u Moslavini?
Hvala
__________________
mozda i nisam neki biser ali sam barem svoj reziser...
profesor okultis is offline  
Odgovori s citatom