Pogledaj jedan post
Old 28.06.2010., 23:29   #73
Bok ja sam mama jedne cure sa turnerovim sindromom.Ona sada ima 18 godina.Sasvim je normalna djevojka.Visoka je 157 centimetara.Pohađa srednju školu sasvim ok.Malo teže joj ide matematika i jezici, ali uz repeticije gura sa 3-4om.Ima blagi oblik odnosno mozajik.Problem smo otkrili tek sa 10 godina tako da je dosta kasno počela uzimati hormon rasta.Hormon rasta se uzima do tad dok ne srastu kosti zapešća zato se i radi RTG zapešća.Kad kosti na zapešću odnosno šaci srastu tad i završava rast i prestaje se uzimati hormon rasta.Sa 16 godina je počela uzimati terapiju spolnih hormona kako bi dobila redovnim putem menstruaciju.Ti hormoni su u obliku tabletice koja se uzima svaki dan po jedna, atablete se zovu Trisekvens.Mora ih uzimati cijeli život.S njima uredno dobiva menstruaciju svaki mjesec i nema nikakvih problema.Sa štitnjačom ima također problema .Hormoni su za sada ok, ali anti tijela su jako povišena.To je tkz Hašimoto.Ima stalno i povećane jetrene probe pa se stoga često kontrolira.Za sada 2 puta godišnje se kontroliramo kod dr.Dumića na Rebru.Napravimo 1 put godišnje ultrazvuk štitnjače,i trbušne šupljine odnosno maternice i tračke jajnika jer ih ni nema,2 puta vadimo krv u godini radi štitnjače.Inače je povučena djevojka,dosta sramežljiva,teško se uklapa u društvo.Ako je društvo mirnije i cure zatvorenije onda je sve ok.Po vanjskim obilježjima se ništa ne može primjetiti a i mi se ponašamo od prvog dana kao prema sasvim normalnom djetetu.Malo je sporija.Ponekad stječem dojam da se osjeća kao da je odbačena u društvu jer nije za neke velike izlaske gdje vlada piće,pušenje i sl.Voli što vole i mladi izlazi na mirnija mjesta sa mirnijim društvom.Ne priča puno o sebi a i ne smatra se drugačijom .
miki92 is offline  
Odgovori s citatom