Pogledaj jedan post
Old 05.02.2014., 19:58   #45
Ceric je osvojen od strane Mirkovcana i Jedinica Novosadskog Korpusa.komanda je bila JNA a nasi teritorijalci su isli u ciscenje sela.Krenulo se iz Mirkovaca u 2 sata to je bio 10 mesec i pre samog napada na selo jos takoreci nije bilo ni pucanja Mirkovcani su prebaceni sa pozicije jug-istok.znaci nase vojne jedinice TO-a mislile su da napadaju juzno ali su dobili naredjenje da se napada sa istoka.Po meni napad je izvrsen sa strane koja je bila i najvise ukopana i najteza za osvajanje.napred su isli tri tenka-transporter i tako dalje.Pesadija iza mehanizacije.Pocela je jaka kisa da pada na hladno vreme relativno ledila se kost.Ispred tenkova isla je jedinica za razminiravanje.Toliko se bilo prislo blizu utvrdjenja decko koji je isao pred tenkom samo je legao.tenkovi su stali i pocelo je prangijanje kroz kukuruze.Mili Boze ludnice.Niko od nasih za cudo nije poginuo u Cericu.Ceric je bio jako dobro utvrdjen ali kad su tenkovi zajasili niz transeje i poceli nisko da pice nije vise bilo spasa.Potom je pocela i vatra iz mitraljeza sa tenkova.Secam se da smo iz transportera prebacivali sanduke sa granatama u tenk i nije se moglo stici koliko je udarao tenk po rovovima.Jedinice ZNG su se povukle posle borbe i mislili smo da su se povukli sa fronta jer nisu imali nikakve sanse ali onda je pocela borba sa kuce na kucu.Kisa lije,blato,borba prsa u prsa.Naletim na podrum on zakljucan izvana.Katanac iskidam sa sve rezom i ajd sada unutra.Mracno,rizicno za ulazak.Hrvat iz cerica zakljucan u podrumu sa zemon,cerkom i ocem stariji covek visok,sed.mala kaze ciko ne pucaj mi smo gladni.Odem u vatrogasni dom svega ima samo leba nema.Ima petit keks pokupim to i pastete i dam im da jedu.Nikad nisam saznao ko su ti ljudi ni sta je sa njima bilo.Posle pada Cerica Mirkovcani su drzali strazu svo vreme.Bila je jedinica ali nismo nikada skupa bili oni su drzali strazu za sebe mi za sebe.To su bili robijasi koji su pusteni na front.Znam da su isli sa straze iz Cerica cak u nustar u toku noci.Pamtim lika sa sesirom od skaja i zutim naocarima sa kirbaja koji je bio par puta u Nustru u samom selu.Ludi ljudi.
To je sto se cerica tice.Jankovci su takodje oslobodjeni od Mirkovcana jer se nije moglo nikuda iz obruca i moralo se ici kad tad.Iz Jankovaca niko ziv nebi izasao da nisu ZNG-e i teritorijalci iz Jankovaca pusteni kroz Laze.Laze su propustile sve koji su napustili Jankovce i onda su zamalo Mirkovcani pobili sve koji su se nasli na liniji u Lazama.
Trece pitanje u vreme oluje u SL.BA i Z Sremu nije bilo vojske Jugoslavije bili su samo teritorijalci,i Kordunasi proterani ispred oluje kao i licani,dalmatinci.Posle oluje jedan dan vraceni su svi vojno sposobni u sela pod srpskom vlascu.Tu je bila i policija sa Kosova,Skorpioni naravno kao i Arkanovci.regularne vojske nije bilo.
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom