Pogledaj jedan post
Old 11.01.2017., 08:43   #2762
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

za diejte od 8 godina:
ja zelim da i dalje vjeruje u djeda mraza (a ne da joj netko na vjeronauku kaze da ne postoji, a da istovremeno postoji BOG).

zelim da osjecaj ponos i radost na svoj uspjeh, zelju za ucenjem, kada nesto nauci ili uspije novo napraviit,a ne da zahvaljuje bogu sto je uspjela.
da osvjescuje svoje sposobnosti, da ima unutarnju motivaciju, a ne vanjskog potkrepljivaca u ime boga.

kada nesto krivo napravi, zelim da popravi stetu (pocisti, zalijepi, isprica se, napravi nesto novo umjesto toga), a ne da se moli za oprostenje grijeha i zivi u strahu od kazne i odradjuje pokoru. da zna da ima pravo grijesiti, da je to ljudski i da se toga ne treba bojati, ili sramiti (pa greske skrivati) samo da mora greske popravljati. i da se nije dovoljno ispricati i izmoliti pokoru, nego uciniti vidljivu promijenu. zelim da je vodjena unutarnjim porivom, a ne vanjskim potkrepljivacima
ne zelim da odrasta u strahu, strahopostovanju, osjecaja krivnje, bespomocnosti pred imaginarnim, ritualima koji tom djetetu,na tom nivou, imaju sasvim drugo znacenje nego odraslom covjeku.
prvi bold ti je kontradiktoran s drugim.
ne nagrađuje li ono djed mraz samo dobru djecu, nije li on imaginarni lik i ne osjeca li se klinac bespomocan vezano i uz djedicu?

i kako se to crkva i vjernici ponašaju prema pripadnicima drugih vjera, homoseksualcima i ženama?

isto tako, "ispravljati greške" u tvojoj interpretaciji i pokora nije li to isto
https://hr.wikipedia.org/wiki/Pokora

upisati klinca na vjeronauk ili ne, stvar je izbora u koji nema potrebe da se ulazi al, optuživati vjeronauk na temelju osobnog neznanja i dvolicnosti, pogotovo kad se to radi iz neke unutarnje mržnje prema razlicitosti stvarno nema smisla.

Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Što žešće sustav pokušava isprati mozak mom djetetu i nametnuti mu religiozne stavove to ću ja žešće braniti naše pravo na drugačije mišljenje. Nemam s tim nikakvih problema. Svaka akcija ima protureakciju.

Ja ne namećem djetetu mišnjenje nego ne dam da mu ga drugi nameću. Dokle god u udžbenicima pišu "činjenice" tipa "na Božić idemo na polnoćku" itekako ću se pobrinuti da dijete zna da ne idemo na polnoćku a ne da ću reći "ma nema veze, ako već tako piše u udžbeniku PID ajmo i mi na polnoćku". Što se mene tiče da nije pisalo da idemo na polnoćku ne bi je trebli ni spominjati. Ili kad iako ne ide na vjeronauk iz nekog razloga bude na satu pa se vrati s nekom pričom od tamo - naravno da ću prokomentirati što stvarno mislim o tome. Da nije sjedila na vjeronauku ne bi o tome morali ni pričati. Itd.

I da, svakom godinom ovog 25-godišnjeg maltretiranja od svih strana katoličanstvom i katoličkim vrijednostima su, ako ništa drugo, uspjeli u meni izazvati reakciju aposlutnog odbacivanja istog. Sve po zasluzi...
" na božic idemo na polnocku" u prirodi je stvar ucenja o narodnim obicajima. treba li klincima uskratiti puno tih "cinjenica" koje su danas više vezane uz obicaje zato što mi danas živimo drugacije?

uz dužno poštovanje, stavovi o vjeri i vjeronauku su iskljucivo osobni, narodni obicaji i tradicija usko povezana s crkvom je povijesna cinjenica (na našim prostorima) i svako uskracivanje informacija kod klinaca bi dovelo do intelektualnog hendikepa.

Zadnje uređivanje tanita : 11.01.2017. at 08:54.
tanita is offline  
Odgovori s citatom