Pogledaj jedan post
Old 24.02.2013., 13:00   #1
Novi Zakon o prebivalištu i utjecaj na dijasporu

Jel itko od forumaša iz dijaspore proučavao novi Zakon o prebivalištu (NN 144/12 - i v. sažetak na MUP.hr)?

Najveća promjena je da od dana stupanja Zakona na snagu, svi koji se iseljavaju iz RH su obavezni odjaviti prebivalište u RH.

OK, zakon je više-manje čitljiv i jasan, iako kao i svaki naš zakon ima neke kontradiktorne i ne sasvim jasne članke, ali nitko ovdje ne govori o njemu iako se odnosi na sve nas u dijaspori, tako da imam potrebu otvoriti ovu temu. Osobno imam dvije nejasnoće, pa bih bio zahvalan ako bi mi netko mogao pomoći.

Moja situacija je sljedeća: imam državljanstvo RH, a živim u EU manje od godinu dana. U trenutku odseljenja nisam odjavio prebivalište u RH jer po starom zakonu to nije bilo potrebno (štoviše, koliko sam bio shvatio nije bilo ni moguće). U RH sam godišnje svega nekoliko tjedana. Moj boravak u inozemstvu nije baš privremenog karaktera (ugovor o radu mi je na određeno, ali u ovom trenutku ne znam jel se vraćam i kada se vraćam). Prva nejasnoća je da zapravo u zakonu nije baš jasno što je to trajni a što privremeni boravak:

Quote:
Osoba koja se iseljava iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi dužna je odjaviti prebivalište. Odjava prebivališta podnosi se prije iseljenja. Ako osoba propusti odjaviti prebivalište prije iseljenja, odjavu mora zatražiti u roku od 15 dana od dana useljenja u drugu državu putem nadležne diplomatske misije - konzularnog ureda Republike Hrvatske u toj državi.

Ako osoba napušta prebivalište u trajanju duljem od godinu dana radi privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno vremensko razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga dužna je to prijaviti nadležnom tijelu na čijem području ima prijavljeno prebivalište, neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu, uz prilaganje odgovarajuće dokumentacije o razlozima privremenog odlaska.
Kako u zapadnim državama gotovo svi koji počnu raditi (a i nakon toga) imaju ugovore na određeno vrijeme, a iselili su se u svrhu trajnog nastanjenja (do daljnjega), prema ovom ispada da svi koji smo vani smo tu privremeno.

Druga nejasnoća je ovaj stavak:

Quote:
Osobe koje se na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nalaze izvan Republike Hrvatske duže od godinu dana u smislu odredbe članka 3. stavka 5. ovoga Zakona, dužne su u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona o tome obavijestiti nadležno tijelo na čijem području imaju prijavljeno prebivalište neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske te o razlozima boravka izvan Republike Hrvatske priložiti odgovarajuću dokumentaciju.
Međutim, što je s onima kao ja koji su vani manje od godinu dana, a iselili su se prije dana stupanja Zakona na snagu (29.12.2012.)?

Jel netko zna nešto više o ovom zakonu? Ako sam dobro upućen, barem pola naše dijaspore ima prijavljeno prebivalište u RH, tako da ovaj zakon mijenja dosta stvari za nas, i ne samo što bi se trebalo odjaviti prebivalište, nego smo u prekršaju ako to ne učinimo (kazna do 5,000 kn).

U vezi prebivališta sam kontaktirao sam nadležno hrvatsko veleposlanstvo, međutim nisu mi odgovorili na upit.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom