Pogledaj jedan post
Old 23.02.2010., 19:15   #20
Meleki su izaslanici i veza izmedju Allaha, dz.s., i Poslanika, s.a.v.s., i zbog toga govor o njoma zahtijeva prednost nad govorom o poslanicima.
Meleki su nevidljiva duhovna bica koji su stvoreni od nura ili svijetlosti. Oni se ne suprosavljaju onome sto im Allah, dz.s., naredi i izvrsavaju sve Njegove naredbe.

-Stvaranj meleka:

-Stvoreni su prije Adema(Adama) a.s., na sto nas upucuje sljedeci ajet:
"A kada tvoj Gospodar rece melekima: Ja cu na Zemlji namjesnika postaviti- oni rekose: Zar ces na njoj uciniti da bude onaj koji ce na njoj nered ciniti i krv proljevati! A mi Tebe velicamo i hvalimo i kako Tebi dolikuje, stujemo. On rece: Ja znam ono sto vi ne znate.
Iz govora meleka sa Allahom vidimo da je njihovo stvaranje predhodilo ljudskom stvaranju.
Dokazi iz Kur'ana i hadisa upucuju nas da su meleki nevidljiva duhovna stvorenja od svijetlosti. Nemaju materijalno tijelo koje bi se moglo primjetiti ljudskim culima. Oni nisu kao ljudi: oni ne jedu, ne piju, ne spavaju, ne ulaze u bracni zivot. Ne grijese niti u svom bicu imaju bilo kakvo svojstvo materije koje je osobina covjeka.
Meleki 'nekada' uzimaju oblik materijalnih stvari i pojavljuju se u liku covjeka. U kazivanju o Mejremi navodi se:
"Mi smo njoj meleka Dzibrila(Gabrijela) poslali i on joj se pojavio u liku savrseno stvorenog muskarca.
Tako isto je Dzibril dolazio Muhammedu,s.a.v.s., u liku covjeka po imenu Dihje ibn Kelbi, kao sto je navedeno u hadisu kada ga je pitao o imanu,ihsanu,islamu i predznacima Sudnjeg dana. Tada se pojavio u bijeloj odjeci, sa jako crnom kosom, i na njemu se nisu vidjeli tragovi PUTA.
Meleki imaju krila:
U suri Fatir Allah,dz.s., kaze:
"Hvaljen neka je Allah, Stvoritelj nebes i Zemlje, koji meleke sa po dva, tri i cetri krila cini izaslanicima- On onome sto stvara dodaje sta hoce, On uistinu sve moze".
U hadisu kojeg prenosi Abdullah ibn Mes'ud kaze da je Poslanik, s.a.v.s., vidio Dzibrila sa sest stotina krila.
birtox is offline  
Odgovori s citatom