Pogledaj jedan post
Old 05.12.2010., 02:01   #66
Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
Općenito govoreći, (ozbiljnom) astromedicinom se bavi vrlo mali broj astrologa, tj. astrolozi koji imaju znanje (ne mislim na Wikipediu kao izvor tog znanja) iz područja medicine. Istaknula bih tu jyotish astrologe kao one koji imaju jaki astrokodeks i tradiciju iz ovog područja.

Reći da je nešto sasvim sporedno kad razgovoramo o uzorcima nekog stanja, posebno zdravstvenog, ne vodi baš u dobrom smjeru, kako ni u medicinskom, tako ni u astrološkom. Primjerice, u jyotishu je ključno odrediti koja je to graha (planeta) što stvara određeni problem, kako bi se njen negativni utjecaj zadanim metodama mogao ublažiti (ne samo liječiti kod liječnika).
... mislim da se nekada previše ide u širinu pa se često odmakne od biti koja je sasvim jasna i jednostavna.
Da budem malo jasnija, astrolog ne mora nužno znati primjerice latinsko nazivlje musklature ili funkcije pojedinih mišića da bi zaključio da se primjerice i općenito skeletni mišić najčešće aktivira voljom (dala sam ranije primjer kontrakcije bicepsa fleksijom u laktu).
Isto tako, s obzirom da smo na PDF - u Astrologija, čini mi se da je i ovo moje "raspisivanje" suvišno jer ne povezuje astrologiju i bolest već odmiče od teme. U tom sam smislu mislila pod "suvišno", nikako drugačije. Zato sam i napisala " ... ovdje suvišno".
A ako ćemo ipak ići u širinu, tada sistematizacija foruma jednostavno nije niti potrebna jer zapravo možemo na svakoj temi pisati o svemu.

Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
A objašnjenje koje si gore dala nije točno iz više razloga:

- bolest (uvjetno rečeno) i nije rezultat naše svjesne volje, pa ne možemo negirati utjecaj određene planete na temelju kategorizacije ''svjesno-nesvjesno'
... nisam niti napisala da je bolest posljedica naše svjesne volje. Ona - bolest je najčešće posljedica naše podsvjesne "volje", vjeruj mi, kao 12.kuća, skoro pa garantiram da smo sami izvor 99% vlastitih bolesti.

Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
- osobne i neosobne planete nisu sinonimi za svjesne, podsvjesne i nesvjesne dijelove psihe (Imširagić u ''Četiri kapije karme'' navodi da su planete koje vladaju nesvjesnim SA, MA i PL, podsvjesnim MO, VE i NE, a SO, ME i JU su vladari svjesnog dijela ; UR se nalazi između podsvjesnog i svjesnog nivoa)
... nisam sama davala objašnjenje već sam se osvrnula na Fish - in post koji mi se činio jasnim, pa sam pokušala "artikulirati" na svoj način. Mislim da ne postoji jasna granica između toga koja planeta djeluje svjesno, a koja podsvjesno (čak i kada autori rade konkretnu sistamatizaciju), natal je jedna nedjeljiva cjelina, energije su isprepletene i na taj način i djeluju (želim reći da nikada ne promatramo samo primjerice samo Uran kao planetu već i njegov položaj u znaku, kući, aspekte i to uklapamo u ostatak slike i tek potom nešto zaključujemo pa se može dogoditi da Uran bude tumačen i drugačije negoli je to određeni autor utvrdio). Ja sam pisala o osobnim i neosobnim planetama (Me vs Ur), a ne o " svjesnim ili nesvjesnim " djelovanjima planeta.

Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
-svaka planeta odgovara određenim organima i tjelesnim funkcijama, to je ono od čega se u astromedicini prvo polazi, ali prije tumačenja mehanizam bolesti se mora medicinski razumjeti
... slažem se, zbog toga nisam htjela niti ulaziti dublje u diskusiju jer smatram da u ovom trenutku ne znam dovoljno o tomu.

Quote:
Mila_78 kaže: Pogledaj post
Složeno područje Uviđamo koliko je krhko naše znanje...
... da, znanja nikad dosta.

Zadnje uređivanje 12.kuća : 05.12.2010. at 02:28.
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom