Pogledaj jedan post
Old 24.01.2006., 20:16   #3
S obzirom da smo na rizi-bizi obradili sve varijante povrtnih rižota, predlažem da ovdje razmjenimo iskustva sa vrstama riža i najbolje pogođenim za pojedine recepte.

Moje iskustvo je na žalost vrlo skromno, moji dečki nisu ljubitelji riže, koristimo je relativno rijetko. Dugo godina sam kupovala rižu dugog zrna (pokazala se kao dobra za ove kineske specijalitete). A od kad sam probala crni rižoto kod Bote u Stonu nikako da dobijem onaj pravi okus, nekako mi nije dosta "uljepljeno".

Dakle sad koristim rižu kratnog zrna - to su mi rekli da je bolje za riblje varijante.

Inače nije lako prikupit sve sastojke koji bi u ovakav tip rižota trebali ići. Sipe (sa crnilom), dagnje, vongole, škampi (bili su cijeli srednje veličine), jakobove kapice i nisam sigurna kako se zove školjka koja liči na mušulu, ali je malo izduženija.

Išlo bi ovako. Na maslinovom ulju okrenut češnjak i peršin. Dodat nasjeckane sipe + školjke + rakove, poklopit i prodinstat minutu - dvije (dok se školjke ne otvore), zalit vinom (i tu je bitan izbor, istarska malvazija najčešće, kod mene) dodat rižu i po potrebi podljevat ribljim temeljcem (to se može posebno skuhat od ribljih glava) i naravno dodat crnilo. Od začina stavljam samo malo soli (na probu jer zna biti mora u školjkama) i papra.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom