Pogledaj jedan post
Old 18.09.2016., 22:05   #63
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Sve mi je ovo jasno, ali zašto bi se "ja" otplacivanjem stambenog kredita okrenuo investiranju u Hrvatsku? Vjerojatnije će taj oslobođeni novac ili kreditna sposobnost otići u kupnju nekretnine ili sličnu investiciju na zapadu (tako sam ja npr. napravio).
Uzmimo ovako, netko ima još 100.000 eura glavnice kredita za stan koji je platio 130.000 eura, a sada taj isti stan vrijedi realno 80.000 eura.

Kamata koju plaća je 6% (kamata se smanjila na 5% samo za novoodobrene kredite) + 1.7% realno jer smo u deflaciji, znači preko 8.000 eura godišnje se baca u vjetar te poklanja bankarima te ovima na oročenoj štednji.

Kredit od 100.000 eura može bračni par koji je emigrirao recimo u Njemačku/Irsku/Švedsku refinancirati kratkoročnim kreditom od 5 godina po kamati od 3.5%, a da ni osjete otplatu rate.

Lijepo onda kažu domaćim bankarima, hvala i zbogom za sva vremena. Prazan stan iznajme jer im se ne isplati "štetovati" kapitalni gubitak od 20.000 eura, čisto da ne plaćaju režije i da pokriju troškove kamate u Njemačkoj. Naravno, cijena stanarine nužno ide dolje, ali ipak se isplati.

Domaći bankari ostaju s 100.000 eura koje nemaju kome plasirati, mogu sredstva staviti na inozemnu aktivu (0.001% kamate), ali onda gube jer u pasivi plaćaju 1.5% kamate trenutno u prosjeku (domaća štednja raste još brže zbog suficita tekućeg računa). Kako su se već skoro pa u potpunosti razdužili prema maticama, ostaje jedino rušiti kamate na oročenu štednju (potražnje za kreditima zbog emigracije nema) i povlačiti dobit koliko im HNB dopusti.

U jednom trenutku (zbog povećanja plaća recimo) imat ćemo inflaciju, kamate na štednju neće mrdati tako da ovi koji sjede na oročenoj počinju gubiti novac po stopama od 1-2% godišnje realno (i to u Hrvatskoj koja ima junk kredit rating). Ako nisu potpuno skrenuli s uma, morat će investirati i to prije nego što se drugi sjete.
__________________
...
RealBear is offline