Pogledaj jedan post
Old 29.04.2012., 04:47   #324
Quote:
Imago Dei kaže: Pogledaj post
Da li je moguće legalno odbiti zapovijed službene osobe u sljedećoj situaciji;

Snimam videokamerom javnu površinu za vlastite potrebe i za vrijeme snimanja službena osoba me želi legitimirati s čime ja nemam nikakvih problema osim u djelu kada mi zapovijeda da ugasim kameru za vrijeme postupanja službene osobe.

Mene u ovom slučaju zanima kako (na koji zakon, članak i stavak da se pozovem) da me ne privedu zbog nepoštivanja zapovijedi službene osobe?
Ne postoji niti jedan članak zakona koji daje legalnu ovlast policiji da zabrani snimanje na javnoj površini (na mjestima gdje nema nikakvog znaka zabrane snimanja). Jedino, ako je u interesu istrage, policija može zabraniti snimanje mjesta zločina (no legitimiranje to nije).

Zakonska caka je u tome da ak se od strane organa reda ide trenirat strogoća, ak ne ugasiš kameru, organ ti može pisat prijavu da nisi postupio po njegovoj zapovjedi (iako legalno nisi ni u kakvom drugom prekršaju). Može ti prijetiti i privođenjem (česta taktika zastrašivanja).

Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
Moram li ja prilikom legitimiranja odgovarati na pitanja policajca tipa "od kuda dolaziš", "kamo si krenuo" i sl.? Nije li to moja privatna stvar? Ako bih obično i odgovorio na ta pitanja, policajac može ići i dalje, "a koliko često ideš tamo" i sl. - to mi se čini već kao istraga, a ne legitimiranje. Koje informacije sam dužan dati, a koje ne?
Ne moraš... Daš organu osobnu. I na svako dodatno pitanje ili kažeš "Nemam ništa za izjaviti." ili pak nakon što ovaj popuni podatke sa osobne odgovoriš protupitanjem "Da li me privodite ili mogu ići?" ... ako te odluče privesti, moraju ti odmah reći i razlog. Isto kao što ti prije ili nakon legitimiranja moraju reći razlog zbog čega su te zaustavili i legitimirali.

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zašto bi mu značka stalno morala biti istaknuta? I zašto bi dizajn odore bio krivi?
Kriv dizajn je u svakom onom slučaju ako ne ispunjava to da je: 1. funkcionalan i 2. zakonski propisan (u smislu da omogućava javno isticanje značke)
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom