Tema: ups-grundfos
Pogledaj jedan post
Old 23.11.2009., 19:46   #17
Quote:
sober kaže: Pogledaj post
1.Ne misliš valjda da uzmeš zavojnicu, pomotaš je u krug i da je to to?



OK, tu se slažemo



2. Nema histereza veze s tim već induktivitet. Jezgra jedino povećava induktivitet.



3.Ovo mi nije jasno uopće. Nije li histereza svojstvo materijala i ne ovisi o induktivitetu namotanom na jezgru?



4.Ako gledamo jednu periodu sin napona 50Hz, odnosno 20ms, u njoj je nekoliko desetina pravokutnih komadića napona na izlazu pretvarača, a ne 2; jedan za poz, jedan za neg poluperiodu.
Možda mislimo na isto ali pričamo drugačije

I nemoj misliti da provociram, samo govorim ono što mi je ostalo u sjećanju, morat ću ponovno knjige otvoriti
1. Otprilike tako: Induktivitet sa ili bez jezgre saviješ u prsten i unutar prstena ćeš imati rotaciono magnetsko polje. "Štapni" induktiviteti, kod transformatora npr. mogu samo oko sebe stvoriti promijenjivo magnetsko polje, da bi se dobilo rotacino magnetsko polje unutar induktiviteta moraš imati prsten/krug.

2.Jezgra povećava induktivitet , ali samo idealna jezgra, u stvarnosti postoji remenentni magnetizam koji zaostaje nakon magnetiziranja jezgre. Taj remenentni magnetizam je veliki problem prilikom svičiranja elektronike i on se opire promjeni smjera magnetskog polja.

3.Radi se o dovedenoj energiji u obliju parvokutnog signala, s obzirom da je "porast" energije vrlo brz, zbog pravokutnog oblika napona tada se i remenentni magnetizam brže poništi i jezgra je "prije" spremna za magnetizaciju u drugom smjeru.

4. Da, pričamo o istom, to je PWM modulacija.


Moja objašnjenja teško da ćeš naći u udžbenicima, objašnjena na ovakav, seljački način... ali to je proizvod višegodišnje poduke mlađih kolega!
domar is offline  
Odgovori s citatom