Pogledaj jedan post
Old 09.11.2010., 15:40   #878
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa.
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš tako. To vrijedi kada su temperaturni ekstremi, a oni su pravilu 10-20% ukupnog vremena grijanja. Dakle ostalih 80% vremena sistem radi sa prilično smanjenim kapacitetom (ako su ukućani razumni a ne pijani bogataši koji hodaju u bikiniju dok je vani -5) bojler može raditi na optimalnoj temperaturi ako se temperatura polaza mijenja u odnosu na vanjsku temperaturu i time regulira snaga grijanja.
Zahvaljujem na upadu i ispravci...nisam to trebala napisati tako da zvuci kao generalizacija...kao da tvrdim da stari radijatori nikako i nikada nece moci zagrijati prostor, ako se umjesto obicnog stavi kondenzacijski bojler.
Jasno da ce on to moci ako vanjske temperature nisu niske i ako ljudi ne vole jako toplo doma.
Quote:
Još ako znamo da su radijatori u 90% slučajeva predimenzionirani jer su najčešće računati s 70W/m3 pravilom, onda dolazimo do još manjeg postotka vremena kad kondenzacijski bojler na već postoječem sistemu ne može biti efikasniji od klasičnog bojlera.
Citala sam na forumu kako su se ljudi u novogradnji (Sopnica, Zg) zalili da imaju pre malo radijatora i da se stanovi ne uspijevaju zagrijati. Naravno da je djelomican uzrok bio u tome sto su mnogi stanovi prazni, ali ipak su im dodavali radijatore (ili povecavali), sto znaci da ih nije bilo dosta.
Tesko da se u 90% slucajeva radi o predimenzioniranju. Ali cak i da da - sto je s onih 10% ?
Postotak vremena (kada kondenzacijski bojler ne bi bio efikasniji na postojecem sistemu), koliko got on bio mozda neznatan (iako ne vjerujeum bas da se u 90% slucajeva radi o predimenzioniranju, a ni 10-20% jace zime nije za odbaciti) ipak postoji, a to je ono sto sam htjela reci.
Ako netko investira u skuplji bojler pa on 20% vremena (kada je hladnije) ne radi onako kako bi trebao (zbog cega je kupljen) ili ne radi uopce (ne mislim doslovno) jer si bas "ti" jedan od onih 10% koji nema predimenzionirani sistem (a kupio si kondenzacijski bojler)....onda se covjek ipak treba (mislim opcenito) pitati je li mu pametno na postojeci sistem ugradjivati kondenzacijski bojler.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom