Pogledaj jedan post
Old 06.11.2008., 14:25   #1
Perfekcionizam - opća tema

Perfekcionizam je težnja za nepogrešivošću, a perfekcionisti su osobe koje žele biti savršene u svim područjima života (Flett i Hewitt, 2002).


Perfekcionizam se (Slaney, Robert i sur., 1995) sastoji od četiri aspekta:
- postavljanja visokih standarda
- urednosti
- sklonosti odlaganju
- problema u odnosima s drugima.

Moderna znanost razlikuje adaptivni i neadaptivni perfekcionizam. Adaptivni se odnosi na postavljanje visokih standarda i vrijednosti, dok negativni podrazumijeva percepciju neuspjeha u postizanju visokih ciljeva ("ništa nije dovoljno dobro").

Pozitivni perfekcionizam odnosi se na misli i ponašanja usmjerena na postizanje visokih standarda i ciljeva kako bi se postigli pozitivni rezultati, podrazumijeva zadovoljstvo postignućima i potaknut je pozitivnim potkrepljenjima, tj. željom za uspjehom.

Negativan perfekcionizam odnosi se na misli i ponašanja usmjerena na postizanje visokih standarda i ciljeva kako bi se izbjegle negativne posljedice, a potaknut je negativnim potkrepljenjima, tj. strahom od neuspjeha.

Danas je u upotrebi i novija konceptualizacija i podjela perfekcionizma - perfekcionističke težnje i perfekcionističke brige, dok osobe možemo svrstati u jednu od triju kategorija - zdrave perfekcioniste, nezdrave perfekcioniste i neprefekcioniste.

Postoji nekoliko teorija koje objašnjavaju razvoj perfekcionizma, no još uvijek ne možemo za sve reći da su podvrgnute empirijskim provjerama.

Ovo je opća tema o perfekcionizmu, namijenjena raspravi o teorijskim konceptima, ali i iznošenju problema, pitanja, stavova i savjeta vezanih uz perfekcionizam. Molim vas da se pridržavate pravila koja vrijede na ostatku (pod)foruma te da, s obzirom da je originalna tema iz 2008. godine, provjerite datum postanja kako ne biste odgovarali na prastare postove.


__________________________________________________ ______


Borim se s perfekcionizmom...
U mom svijetu sve mora biti savršeno - moram puno postići, moram biti najbolja u svemu čime se bavim (inače me ta aktivnost počinje frustrirati umjesto zabavljati), moram savršeno izgledati (pošto se ne uklapam u neke idealne ljepote >niti imam velike sise, ni malo dupe< naravno da mrzim kako izgledam) itd. itd. dalo bi se tu svašta nabrojiti.
Postavljam si visoke standarde i tko zna hoću li ih dostići, ali i ako hoću, postavit ću još više.

Ima li još koga tko se bori sa istim? Ili nekoga tko je pobjedio perfekcionizam?

Čitala sam jednu knjigu... kaže da trebamo sami sebi dopustiti da budemo prosjek... a ja pitam zašto bi netko svjesno htio biti prosječan???
__________________
Outside of you...

Zadnje uređivanje Almost Rosey : 28.10.2012. at 12:49.
Maza_ is offline  
Odgovori s citatom