Pogledaj jedan post
Old 15.10.2014., 18:40   #2
Na pocetku bi tu stavio jednu geostrategijsku posjelu svijeta 60 tih godina po Saul Cohenu
koja je dosta aktualna i dan danas i cini mi se dosta realna.
U njegovim podjelama ulaze :
a)geo-strategijska područja,
b)geopolitičke regije,
c)države
d)i regije unutar država.

On ima 4 razine hijerarhije:
1. Dva geostrateska podrucja ; maritimno i euroazijsko kontinentalno i to su podrucja gdje se odigravaju globalni geostrateski odnosi izmedju velikih sila.
2. geostrateske regije,a one su oblikovane kao politicke , kulturne i vojne cjeline.
3. nacionalne države, kao dominantan oblik političkog i teritorijalnog organiziranja u suvremenom svijetu
4. gateway regije, odnosno područja koja mogu imati značajan utjecaj na razvoj
države unutar koje se nalaze, odnosno na susjedne regije, kao i na čitava geopolitička
područja. Vrlo je vazna karakteristika tih gateway drzava kao miroljubivih, naprednih, zemlje koje suradjuju sa svima
s tim da moraju izbjeci VEZIVANJE sa jednom silom, jednom drzavom nego se postavljati u nekom smislu kao "neutralne" i da rade sto vise mogu za svoje interese.

Zasto sam stavio ovo jedno razmisljanje ili bolje ovu podjelu pa Saulu, pa iz cistog razloga da vidimo
gdje se mi mozemo pronaci u svemu tome i dali je nas polozaj vec POSTAVLJEN, a sa druge strane da vidimo koliko imamo "lufta" za neke stvari promjeniti.

Hrvatska danas je clanica mnogih medjunarodnih organizacija, EU, NATO, UN, WB, itd...itd....
Dali mozemo biti zadovoljni sa tim cinjenicama, mislim da mozemo.
E sad dali je nas manevar suzen, vidimo u ovoj polarizaciji oko Ukrajine-pridruzili smo se sankcijama Rusiji
kao clanica EU.......jeli moglo biti drugacije???
Mozda je, mozda nije.......

Koliko jedna drzava ala nase moze u biti voditi svoju politiku, biti samostalna koliko mozes biti samostalan....
Koliko ti mozes POSTAVITI svoje geostrateske interese ali da su nasi, ne neki planovi koji se poklapaju sa nekim velikim ciljevima velike sile......to je kljucno pitanje.
I koliko su nasi drzavnici zainteresirani da to odrade......vjerujem da nesto mogu,dali zele dalo bi se o tome.

Pozitivan primjer je ono paljenje HDZ BH u Mostaru kada je Milanovic odma otisao,a Karamarko podrzao....
zasto takvih koncenzusa nema vise.....zasto je npr. Milorad Dodik najveci zagovaratelj prava BH Hrvata i treceg kantona ili vec kako god.....zasto se HR drzava snazno za to nezalozi.....koja god to napravi imala bi podrsku sire ekipe....mozda ne na globalnom planu a definitivno par % glasaca vise.....

Kakva je sada situacija oko plina u Jadranu, MOLA i INE, sve su to nasi interresi i to veliki.
Po meni tu nema mjesta za opustanje i za neku neslogu......

Sve ovo sta pisem moze se staviti u ovu tablicu:
1.Geopolitičko mišljenje i geopolitička tradicija-(Intelektualci, institucije i njihov politički i kulturni kontekst)
Neki svjetski okviri i globalni interesi postoje
2.Svakodnevna praksa u upravljanju državom-(Praktično geopolitičko promišljanje i konceptualizacija vanjske politike)
Jeli nasa vanjska politika u skladu geostrateskim interesima drzave
3.Popularna kultura, masovni mediji, geografsko shvaćanje-(Nacionalni identitet, konstrukcija imagea naroda i prostora)
Jesmo li malo izgubili na indentitetu, kakav nam je medijski prostor, sta mi sirimo prema drugima, kako se predstavljamo....
4.Suvremeni geopolitički uvjeti-(Globalni procesi, tendencije i suprotnosti)
Vrlo komplicirana trenutna situacija sa velikim suprotnostima na relaciji Amerika Rusija i ne ostavlja prostora za neku dvokraku politiku...

Ovoliko za neki uvod, dosta je toga stavljeno pa pomalo cemo razloziti....
realist is offline