Pogledaj jedan post
Old 16.10.2014., 14:17   #11
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Cini mi se da nas Poljaci preferiraju kad se radi o juznim Slavenima. Što se tice Madjara oni su podijeljeno društvov-neki Madjari su za jačanje euroazijski utjecaja i sklapanje prijateljstva sa npr. Turskom. Madjarski ministar vanjskih poslova je bio Tibor Navracic,on je sada na čelu Europs.komisije za obrazovanje,kulturu,mladež i građanstvo. Madjari nisu sigurni u to jel postoji taj "europski identitet" iliti europska kultura,isto kao mnogi bliskoistočni ljudi koji smatraju da je Europa samo ekstenzija od Bliskog Istoka i da sve što Europljani imaju i sto jesu je poteklo sa Bliskog Istoka. Tako da mi Hrvati bismo se trebali razmisliti koje je nase stanoviste o tome,da li mi vjerujemo u europski identitet,u bijelu Europu,jesmo li eurocentrični ili ne.
Viktor Orban i puno Mađara smatra da europska kultura nestaje i da je zapad mrtav,ali da bi si Mađarska trebala sačuvate neke prijatelje u Europi. Ne vole liberalnu europu,onda postoji kod njih "Fidesz politika",a to znači da Mađari žele biti poveznica izmedju istoka i zapada, Viktor Orban se je priklonio vise istoku,a sve manje zapadu,on se protivi Europ.Uniji i NATO-u.
To za Poljsku je interesantno. Vjerujem da pripadanje istoj vjeri ima najveci utjecaj toga,al netreba ni zaboraviti utjecaj turizma na percepciju Hrvatske (pogotovo u vrime ex Yu). Sve te stvari donose dobru percepciju....barem dobrim dijelom.

Sta se tice Madjara, tu ti je i malo nasljedje, je njih komunizam skrsio ali nisu izgubili onaj "dominantni duh vodstva" i vjerujem da i u tome ima dosta istine.
Kada kazes zele biti balans ISTOK-ZAPAD, pa iskreno to i je najbolja stvar sta jedna drzava moze napraviti.
Tu sam i u uvodu rekao,ne se vezivati ako nemoras nego radi balans u vanjskoj politici......mii ocito nemamo taj luksuz.....

Orban radi mudro,dobro balansira i uzima najbolje od svih.
Nije otkacio Ruse,dapace, al nije sad neki neprijatelj EU....
Sad gle za takvu politiku moras imati moc, mislim da bi se dalo diskutirati koliko je on ima....iz nekog razloga tolerira mu se takva politika, sa druge strane na zadovoljstvo Madjarskog naroda.....

Zar to nije i cilj svake Vlade odnosno instrument kako ce diplomacija to odraditi...
Ovo sta sam ti zatamnijo,jako si dobro pitao.
Na neki nacin sam i odgovorio, imamo li mi taj luksuz reci nekom NE ili vidit cemo....
Iako po meni imamo jako dobre perspektive.....sa pametnim manevrima bi mogli osigurati svoje nacionalne i geostraeske interese, a sa ostalim trgujes kao i ostali.
realist is offline