Pogledaj jedan post
Old 20.03.2017., 02:15   #31
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Znam, samo sam odgovorila na pitanje po čemu se profesor filozofije (profesor biologije) razlikuje od filozofa, biologa ......

Po tome sveučilišni profesori bi istovoremeno bili i filozofi.
Ne razlikuju se bas sustinski.

Prije svega postoji razlika izmedju skolskog i sveucilisnog profesora. Titula skolskog profesora (nakon zavrsenog faksa) oznacava da je osoba odslusala odredjene pedagoske module i da svoju struku moze predavati u skoli. Osoba koja je zavrsila strucni smjer ponekad moze naknadno odslusati pedagoske module pa takodjer biti zaposlena u skoli. Svi su oni biolozi.

Svecuilisni profesor je znanstveno-obrazovno zvanje koje ide slijedom: znanstveni novak->astistent (tu negdje putem se obicno odradi doktorat) ->docent -> izvanredni profesor -> redovni profesor (plus eventualno emeritus). Iako se ta vertikala donekle razlikuje od cisto znanstvene u institutima kriteriji za napredovanja su paradoksalno i dalje cisto znanstveni i pedagoski se rad tu slabo do nikako vrednuje.

Sva znanstvena zvanja (od docenta na dalje, tj od doktorata na dalje) podrazumjevaju znanstveni rad i u uvjetima imaju odredjeni broj objavljenih radova it. Doduse sto je znanstveni rad u podrucjima poput filozofije moglo bi bit pitanje za raspravu, a stanje hrvatske akademske filozofije jos i vise... hint: prethodni nam ministar (a i ovaj se nije bas proslavio, ali ne znam kakav je u profesionalnom radu inace).

Ja bih rekao da je svatko sa zavrsenim faksom biologije biolog, bez obzira radi li se o strucnom ili nastavnickom zvanju.

Svatko pak sa titulom sveucilisnog profesora je nuzno aktivni znanstvenik u tom podrucju.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 16.08.2017. at 07:02.
Beljki is offline