Pogledaj jedan post
Old 27.05.2008., 11:29   #9
Cao ljudi!

Evo, novi kolacic. Juce mi je dijagnosticiran Sjogren i Rejnoov sindrom. Ne zna se da li je primarni ili sekundarni. To cu tek znati u julu, jer tada idem u bolnicu na dodatna ispitivanja.

Buduci da sam, nakon komentara jednog reumatologa zivjela u nevjerovatnom strahu vec mjesec dana (rekao mi je da imam Sjogrena, Rejnoov sindorm, Reumatoidni artritis i mozda Lupus, ali da ne brinem, moci cu imati porodicu!!!), puno toga sam procitala, trazila informacije i pokusavala da shvatim zasto se to do sada nije dijagnosticiralo, buduci da sa tim kuburim vec jedno 7-8 godina!

Ali, da vas ne davim o stanju zdravstva u Bosni i Hercegovini, reci cu kratko koji su moji simptomi:
suho grlo, suhi kasalj, poteskoce pri govoru i nekada gutanju (to traje vec nekoliko godina!), zatim prokleta Candida, leukopenia i to bi bilo to.

Buduci da sam postala ''svoj doktor'', tj. zainatila sam se da shvatim mehanizme ove bolesti i da se ne prepustim bez pitanja terapijama koje doktori prepisuju.
Takodjer smatram da se u ovaj danasnji vakat moramo educirati, razmijenjivati iskustva i pomoci sebi samima, jer zaista iskreno sumnjam u nacine lijecenja autoimunih bolesti konvencionalnom medicinom, koja je simptomatska. Mislim, to samo olaksava stanje, ali pitanje je do kada? Naravno, ako je situacija bas ozbiljna, vjerovatno bih i ja pila kortikosteroide, ali mi to ne djeluje kao dugorocno rjesenje.

Elem, evo nekih informacija do kojih sam dosla. Koliko sam shvatila, a tek sam na pocetku, hrana tj. Lifestyle change moze biti kljuc. Naime, mi se svi jako lose hranimo, cak i kada jedemo dosta povrca i blabalbal, ono sto se nudi na stolovima nije bas ok. Mislim, mrkva iz Kine?! Zatim, nacin pripreme. Skuhaj ga, da mu se svi atomi zanebesaju! Jedes takvu hranu, mislis da unosis ono sto ti treba, ali u stvari tijelo nema potrebnu energiju da se bori.Osim toga, takvom pripremom unosimo otpad u organizam, koji onda luta nasim krvotokom, pa se slobodni radikali pojave, pa bolesti. A, kod nas jos greska u imunoloskom sistemu, pa se sami napadamo! Znaci, mi moramo promijeniti nacin zivota, ako hocemo da zivimo zdravo.
Osjecam se kao da otkrivam toplu vodu.

E, kaze:

Essential Fatty Acids: Supporting Healthy Glands

Omega 3 je zakon. Moj prijedlog: laneno ulje.

Vise o ovome na: http://www.lef.org/protocols/immune_...yndrome_01.htm

Ovdje govori i o oralnoj higijeni, koja je krucijalna za nas. Elektricna cetkica za zube, poslije svakog obroka cistiti zube, jer smo podlozni karijesu.

Certain toothpastes (e.g., Biotene) have been specially formulated for individuals with dry mouth.

Zatim, interferon-alfa. Stimulira pljuvacne zlijezde. Koliko sam shvatila, on postoji kao lijek. Treba ga naci u prirodi, kao sto je to

http://www.kitchendoctor.com/articles/blackcumin.html.

I moj omiljeni, zeleni caj i green tea polyphenols

http://www.jbmb.or.kr/jbmb/jbmb_file...18_312-229.pdf

Kazu, na dalekom istoku autoimune bolesti su znatno manje zastupljene nego na zapadu. Sto li?

Evo, to je sve za sada. Nadam se da ce vam ovo koristiti.

Pozdrav!
SSy is offline  
Odgovori s citatom