Pogledaj jedan post
Old 05.03.2016., 18:21   #71
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Potaknut time što sam već nekoliko puta vidio/doživio predrasude o jednoj drugoj naciji (Amerikancima) a pošto već dugo živim u SAD i pomalo sam i sam "žrtva" tih istih predrasuda (o Amerikancima) pokrećem ovu temu (sorry ali sličnu nisam našao, a tražio sam!).

Tema nije samo o predrasudama o Amerikancima, može biti o predrasudama o bilo kojoj naciji, religiji, rasi i sl. Mada ću ja početi temu o predrasudana o Amerikancima i nekim mojim iskustvima.

Dakle, dosta puta mi je rečeno da su Ameri debeli, glupi... kad sam prvi put doletio u SAD (u 90-ima, Clinton je bio predsjednik) te iste predrasude su postojale ali su bile manje naglašene.

Govorim iz iskustva, i mogu sasvim slobodno usporediti Amere i Hrvate. Proveo sam dovoljno vremena u obje države, među ljudima koji žive u njima... guglao, provjeravao...

Ameri jesu među najdebljim nacijama na svijetu no nisu ni Hrvati puno niže na listama pretilosti... no mnogi Hrvati se i dan danas rugaju Amerima da su predebeli - nije li to ono "rugala se sova sjenici..."? (nisu više ni prvi na svijetu u tome, sad su Mexikanci No 1.)

Ameri su po raznim listama i testovima zapravo inteligentniji od Hrvata, imaju bolje školstvo, edukacijske ustanove... no mnogi Hrvati im se rugaju da su glupi.

Generalno, predispozicija o debljini stoji ali predispozicija o gluposti ne. Statistika i moja osobna iskustva mi to govore.

Toliko za početak...
Cuj, ako i danas imaju na svojim novcanicama 'In God We Trust', sto podsjeca na mnoge grozne stvari iz proslosti, sto njihove, sto crkvene, sto uopce totalitaristicke. Meni taj 'In God We Trust' nije jako daleko kad je na markama bilo 'Ein Reich, Ein Volk, Ein Fuhrer'. Jbga podsjeca. Vecina nema pojma da bog ne postoji, vecina nema pojma da su nacije izmisljeni kultovi, da krv nema veze sa nacijama jer krv je biologija koja je postojala prije ikakvih nacija i koju je stvorila priroda a ne covjek, dok je naciju izmislio covjek a ne priroda... itd.... pa ti procjeni pamet takvu.

Da ne idem sad na njihove genocide i inidijance, rasne zakone koje je hitler kopirao od njih 1930tih prije znaci 'konacnog rjesenja' (1942), pa tako redom... sirenje ratova da bi njihova ekonomija rasla (pola njihovo budzeta je punila proizvodnja oruzja) a ko jebe druge i tako...
VirgilM is offline  
Odgovori s citatom