Tema: Černobil
Pogledaj jedan post
Old 09.03.2017., 02:58   #250
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Ja ti isto tako mogu naći tekstova na internetu koliko hoćeš da je nuklearna energija nesigurna, da je ugljen zapravo čist, i da treba izgraditi 5 TW novih hidroelektrana, i da se treba prijeći isključivo na biogas.
Sve je to lobiranje, svatko vuče na svoju stranu. Naravno da ljudi koji su karijeri izgradili na nuklearkama, sada vuku na to da ih još treba graditi. Pa a mora od nečeg zaraditi kruh. Isto vrijedi za hidro ili OIE ljude.
Istina je da su se dogodile samo dvije nesreće, ali to su točno dvije nesreće previše. I nova nesreća je moguća. Ne mora se desiti, ali je moguća.
I nakon incidenta u Tri milje, sovjetski autoriteti su tvrdili da su njihove nuklearke sigurne, i da se to kod njih ne može desiti. Nakon Černobila, godinama se govorilo da se u PWR reaktoru ne može desiti ono što se desilo u RMBK reaktoru. Nakon Fukushime, to se manje govori.

Ljudi, shvatite da su sve to industrijska postrojenja, projektirana tako da budu sigurna, ali svako od njih može zakazati. Pogotovo ako se grade nove nuklearke, raste vjerojatnost za novim incidentima, ma bila ta vjerojatnost i 0,00001 promil po elektrani. Čista matematika.

- od 2012, jako je porastao udio OIE, kojima su strane vlade, pogotovo Njemačka, počeli davati velike subvencije, i garanciju otkupa struje
- istodobno, cijena ugljena je jako pala, pa se proizvodi puno struje iz termoelektrana. Ajde probaj objasniti ljudima koji rade u ugljenskoj industriji da zatvore sve termoelektrane. naravno da neće, pa i onih hoće zaraditi, pogotovo ako im je cijena sirovine mala
- industrijska proizvodnja u Europi je u padu
- trenutno je cijena struje jako niska
- većina europskih projekata u energetici uglavnom stoji (vjerujte mi, znam, direktno sam uključen), i čekaju se neka bolja vremena


Recimo da netko odluči sagraditi nuklearku u Hrvatskoj Super, podignemo kredit, i za 5-6 godina imamo nuklearku. Kredit treba vraćati, struje ima i više nego potrebno. Preuzeti je neće nitko, jer nikome ne treba, pa im ponekad treba i platiti da preuzmu struju. Kredit se nikad ne bi vratio. (pliz, bez linkanja članaka kako su nuklearke jeftine )))

Postoji nešto što se zove business case, i ne vjerujem da postoji takav koji bi pokazao da bi se Hrvatskoj izgradnja neke takve elektrane u neko dogledno vrijeme isplatila. Ne s ovim cijenama struje na tržištu.

Naravno da se tu i tamo nešto počne graditi, kao, sad novi EDF-ovi reaktori ali treba uzimati u obzir da industrija nekad hoće preživjeti, pa se tu i tamo nešto izlobira, da ispod cijene, a nerijetko i ispod stola da bi projekt krenuo (kao npr. Slovencima u gradnji novog bloka u elektrani Šoštanj prije par godina).
oprosti al ovaj tekst koji sam linkao nema veze sa lobiranjem niti nekim bezveznim clankom na nekom portalu, tu je na 200 i kusur stranica opisan detaljno dizajn moderne zapadne PWR nuklearke, nema reklama, lobiranja niti iceg takvog, imas gro tehnickih i injzenjerskih podataka iz kojih ako se imalo razumijes u metariju mozes puno toga saznati
druga stvar fukushima koristi BWR reaktore ne PWR reaktore, a sama nesreca se nije desila zbog tehnickog kvara nego zbog prirodne katastrofe apokalipticnih razmjera, ta elektrana je pretrpila golema mehanicka ostecenja, ustvari dobro se odrzala nakon tog tsunamija...

cek ti zbilja mislis da ljudi ne shvacaju da statisticki nikad neces moc smanjit sansu za nesrecu na 0, pa to je svima jasno, al isto tak jasno je da nema smisla da kocimo napredak optrecivanjem s takvim stvarima nego se treba potruditi da se stvari naprave kako spada sto se bolje zna i umije, po tvom razmisljanju nebi bili danas tu gdje jesmo tehnoloski i civilizacijski zbog mozebitnog rizika koje donose odredjene tehnologije, po tebi trebali bi prestati koristi mobitele i mobilne komunikacije zbog potencijalnih problema s EM zracenjem antenskih stupova, onda trebali bi prestat koristi mehanicka prijevozna sredstva zbog potencijalnog rizika od fatalnog kvara, i tak mogu do beskonacnosti nabrajat....

sto se tice obnovljivih evo sad imamo ovaj shitstorm di se zbog tih subvencija povecava cijena struje kod nas, kad cete vise se doglavit svi da obnovljivi izvori energije su bezveze za large scale deployment, solarni paneli i vjetroelektrane su super za odredjene svrhe no large scale prelazak na to nema smisla, ovo sto se dogadja u europi je zbog straha, neznanja i plasenja ljudi od strane zelenih debila

i nisam reko nigdje da u hr treba sagradit nuklearku any time soon posto industrija je potpuno propala, a demografska statistika je takva da ce za 50 godina ovdje sam bakice zivjet koje ce trebat malo struje da mogu telefonirat i gledat TV....
random101 is offline  
Odgovori s citatom