Pogledaj jedan post
Old 16.03.2017., 21:08   #2
http://www.057info.hr/vijesti/2013-0...rade-akademski

I sam kolumnista Raspudić je sinoć otkrio zadarskoj publici kako je on nagovarao Zovka da piše kolumne. - Naša medijska scena prilično je primitivna. Danas imamo situaciju da nam neobrazovani i nepismeni kreiraju javno mnijenje jer se ovi drugi zatvaraju u akademske kule iz bezrazložnog straha koji vlada ovim društvom. To je posljedica totalitarizma, naučeni refleks koji se prenosi iz generacije na generaciju. Pretvara nas u idiote, u onom grčkom smislu, jer se zatvaramo u svoj svijet i puštamo drugima da nam kroje sudbinu, elaborirao je Raspudić koji je, kazao je u dr. Zovku prepoznao potencijal za pisanje.
=================

Jure Zovko:

Pisanje kolumni smatram svojom filozofskom obvezom, svojim pravom na sud o vremenu u kojemu živim. Kao orijentir u pisanju uzeo sam Sokratov stav da u pogledu temeljnih životnih pitanja nije mjerodavno mišljenje većine ljudi, nego primarno sud razboritih, prudentnih i pronicljivih osoba. Riječ je o pokušaju da u duhu Hegelove filozofije naše vrijeme provučem kroz filter misli i dam svoju prosudbu i svoja zapažanja o njemu. Dinamični proces suvremenoga društva i životni svijet koji nas određuje zahtijevaju sustavnu prosudbu, vrednovanje i analizu. Htio sam svojim čitatelji(ca)ma zapravo objasniti zašto Hrvatska ne može poslužiti kao paradigma Hegelova koncepta »umske države«, a S. R. Njemačka, Švicarska i Skandinavske zemlje mogu. Građani navedenih država ponosni su na svoje državne institucije, na ostvarenu slobodu, sigurnost i gospodarsko blagostanje pa zato vode računa o stabilnosti i prosperitetu države. U Hrvatskoj to nažalost nije slučaj. U knjizi sam naveo nekoliko razloga za takvo stanje stvari....
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline