Pogledaj jedan post
Old 19.08.2017., 12:57   #50
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post

Inače, mišljenja sam da je religiozni odgoj veliko zlo jer djeci usađuje osjećaje straha, srama i krivnje, a toga se je kasnije teško riješiti, pa se većina ljudi s time nosi tako što odgaja svoju djecu na isti način i tako održava ciklus psihološkog nasilja.
Pa taj fundamentalni religiozni odgoj svakako je, evo mogu iz prve ruke potvrdit.
Onaj "religiozni" odgoj u kojem te uče da odeš s vremena na vrijeme u crkvu da se znaš tamo ponašati po potrebi i da za Uskrs blagosloviš pogače, ali te nitko ne plaši kaznom i paklom - mislim da nije nužno tako loš. Odnosno, mislim da je neutralan. Znam puno ljudi koji su tako odrasli, koji su katolici po defaultu i lijepo im je za Božić otići na polnoćku, ali su daleko od ljudi koji djeci vade ruke iz gaćica kad se prvi put počnu dirat i koji te guilt trippaju jer si rekao da se ne želiš krizmati jer te to više ne zanima.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A meni bed reći joj da ne vjerujem, da idem zato što moram. Sve do tog trenutka sam mislila da nitko od ostalih ne vjeruje zapravo, da se svi pretvaraju. Zapravo, i dalje nisam bila sigurna je li to neka igra, provokacija možda. Znala sam samo da moram šutjeti ili će se dogoditi nešto loše. Nemam pojma što točno - najgore se već dogodilo nakon što sam se doma izjasnila kao ateist, nedugo prije prve pričesti. Rekla sam da više ne želim to jer ne vjerujem u boga. A onda sam dobila maratonsko predavanje iz teologije. Trajalo je barem dva sata.
Ajme, ovo je stvarno strašno
Imati dijete koje misli svojom glavom i donosi SVOJE zaključke pa ga zbog toga lupat pendrekom po glavi... užas.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prije par godina čitala sam Dawkinsa. Bio mi je beskrajno dosadan, ali mi je bilo žao što ga nisam čitala sa 7. Mislim da bi mi tada jako dobro legao i da bih mu ukrala sve argumente.
Ista stvar - ja sam Sebični gen pročitala s 19 i sve se promijenilo, ali mi je malko žao što nisam i prije, lakši bi mi život bio.

Ja ću ti samo reć da sam ja sad, čitajući tvoj post, jako ponosna na tebe što si uopće uspjela tako razmišljati u doba prije prve pričesti, a ni ne znam te. Nije poanta u tome da je super što jesi ili nisi vjerovala, nego što si zaključivala, sama, odgoju unatoč.
I tvoji ukućani nemaju pojma što su propustili jer nisu sami u sebi potaknuli ponos na tebe
__________________
Previše često se zbunimo pa mislimo da su pristojni oni ljudi koji ne psuju.
morcego is offline  
Odgovori s citatom