Pogledaj jedan post
Old 26.10.2017., 14:39   #84
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post

Mi ljudi smo - bića navika.
Mi neki smo odrasli u vremenima kada su zakoni nešto značili. Kada su se zakoni poštivali.
Kada si negdje u podsvijesti znao da si - siguran.
Posao, život, kretanje po gradu i bla, bla - odavno je to sve nabrojeno na jednom od part1865 o jugi.

Netočno je da ih možemo mijenjati svakih 4 godine.
Jer nemaš što mijenjati
Sjaši Kurta da uzjaši Murta.
Ono što je problem da što dalje idemo je sve gore i sve veća apatija.
jer - i ne možemo ništa
niti ima nekih prosvjeda, a ako ih i ima pa čak i kad su masovniji - ništa se ne mijenja. Jer nitko ni ne sluša.
problem je i što fakat ne vidim kako bi se to moglo riješiti.
Osim , ne znam , "ispiranje mozga cijeloj naciji"
Iskreno se nadam da ova prepiska neće prerasti u još jednu svađu o Jugoslaviji, partizanima, ustašama itd., al moram ipak odgovorit. Nisam rođen u Jugoslaviji, tako da definitivno ne mogu tvrditi da znam kako se tada živjelo, osim na teoretskoj razini. A čisto na toj teoretskoj razini, usporedbom tadašnje Jugoslavije i današnje Hrvatske, odnosno, bolje rečeno, dva različita sustava, jedan s jednom partijom, a drugi višestranački, ne mogu shvatiti tu generalnu apatiju. Ponavljam, čisto na teoretskoj razini, da sam ja živio u Jugoslaviji i smatrao da nešto ne valjda u generalnom sustavu, mogu organizirati prosvjed, početi izdavati neki svoj časopis s mojim idejama itd., što me nužno dovodi pod prismotru državnih organa čisto zbog karaktera samog sustava, koji me mogu praktički bez razloga u bilo kojem trenutku ugasiti ako postanem "problematičan". Živim u Hrvatskoj, smatram da je sustav truo, definitivno imam više mogućnosti. Izaći na izbore, zaokružiti nekog za koga smatram da će biti najkorisniji/napraviti najmanje zla (uz uzimanje u obzir da zaokružim nekog tko uopće ima šanse proći, jel), pridružiti se/organizirati prosvjed, potpisivati referendumske inicijative itd. Zaokružim krivo/netko me razočara? Sljedeće izbore me ama baš ništa ne obavezuje da ponovno zaokružim tu istu stranku, malo u predizborno vrijeme popratim tko nudi šta interesantno, proguglam da vidim kako bi mogli proći i zaokružim nešto drugo. S time da po mom mišljenju uopće nije potrebno ne znam koliko detaljno pratiti politiku. Pa već i ptice na grani znaju da je HDZ nakupina primitivaca i korupcije, odeš na izbore pa njih ne zaokružiš.

Po meni, iako definitivno postoje načini da se poboljša trenutni sustav, smatram da se čak i kroz ovaj sustav stvari mogu mijenjati. Prije svega ovo što ti veliš, odbacivanje tih navika "Neću da ove lopine iz HDZ-a dođu na vlast, idem zaokružit SDP." i slične gluposti. Veća fluidnost glasača među strankama, pri čemu se stranke moraju boriti za glasače, truditi se, slagati programe, a ne im nabacati par floskuletina prije izbora, obično vezano uz svjetonazorske gluposti i imaju glasove, je recept za uspješnu državu. Je, al da bi imao kvalitetne stranke, trebaš imati i kvalitetne birače, a tu je nama problem. Nude nam ono što želimo: ništa više-ništa manje.
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom