Pogledaj jedan post
Old 30.04.2009., 15:32   #76
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, osoba koja je postavila pitanje uopce ne zivi niti boravi u Sloveniji. Oni koji zive (glavno prebivaliste/boravak) naravno da moraju imat slovensku dozvolu, to uopce nije diskutabilno, ali na ovom linku sto si dao ako sam dobro shvatio pise da se taj tekst odnosi na one koji i prebivaju u Sloveniji.

Nigdje nisam nasao da pise da osobe koje imaju prebivaliste/boravak izvan Slovenije ne smiju vozit vozila sa Slo tablicama. Ko sto rekoh, jako bih se cudio da je tocno ovo sto govoris.

BTW, zakoni se unutar EUa jako razlikuju, zato kazem da je teoretski moguce ovo sto kazes (gdje si ti to cuo), kao sto je recimo moguce da nijemci koji imaju boravak u austriji ne smiju vozit njemacke tablice, austrijanci sa boravkom u njemackoj smiju vozit austrijske, itd. To EU zakoni ne reguliraju vec svaka drzava smije sama definirat sto je dozvoljeno a sto nije.

P.S. sta znaci "tista motorna vozila"?

Gledaj, pravno je velika razlika u statusu izmedju stranaca koje imaju samo boravisnu vizu (sto ce reci bez prava da rade u toj drzavi i ostvaruju prava kao ostali drzavljani te drzave), i osoba koje imaju radnu ili useljenicku vizu, a time i permanentno prebivaliste. Stranac koji ima samo boraviste ne moze dobiti vozacku dozvolu (na osnovu vozacke koju ima od svoje drzave) drzave u kojoj boravi, za razliku od stranca koji to sve ima, i koji je dobivanjem radne vize obavezan da promijeni vozacku.

Tekst u tom slo linku govori o strancu koji ima stranu vozacku dozvolu i prebivaliste u Sloveniji, i na osnovu toga moze voziti slo vozila godinu dana od dana kada je dobio boravak. Sa svojom (maticnom) vozackom dozvolom. Tu se uopce ne govori o osobama koji nemaju nikakav status u Sloveniji, jer nisu uopce tema, sto podrazumijeva da nemaju prava da voze slo vozila.

A osoba koja je ovdje postavila pitanje, je bas u toj kategoriji. Nema apsolutno nista od gore navedenog, a time niti pravo da vozi njihovo vozilo.

Nemas se sto cuditi, cudno bi bilo da smije voziti u pravno nereguliranom statusu.

U svom pisanju sam naglasio non-eu. Znaci to ne vrijedi za drzavljane bilo koje drzave EU. Oni smiju voziti slo vozila. Zakoni se kako si i rekao, dosta razlikuju unutar Eu, ali su neuporedivo fleksibilniji prema drzavljanima EU drzava, u odnosu na druge.

"tista" znaci ta.

"tista motorna vozila, ki jih ima pravico voziti po veljavnem tujem vozniškem dovoljenju,..."
prijevod: ta motorna vozila koja smije voziti, po vazecoj inozemnoj vozackoj dozvoli. (govori se o kategorijama vozila)

U krajnjem slucaju, siguran sam da, kad bi se poslao mail slovenskoj policiji sa tim pitanjem o kojem razgovaramo, odgovor policije bi bio kako sam ti i rekao. A ne vidim niti razlog zasto ne bi odgovorili na takvo pitanje, koje je u sutini preventivnog tipa, tj. da se zna sto se smije, a sto ne.

Zadnje uređivanje Katrin : 30.04.2009. at 15:44. Reason: caps
leonas is offline  
Odgovori s citatom