Pogledaj jedan post
Old 30.08.2017., 18:11   #15
Quote:
Maddie kaže: Pogledaj post

A ovo? Toga je bilo u svakoj kući. Znam da smo mi imali ovakvu macu sa slike, koja bi se možda čak i dala uklopiti u nešto.
Joj znam ih, moja baka je imala ovu košutu.


U povijesti umjetnosti postoji termin koji datira iz antike ili još od ranije, ne zna se točno, ali u svakom slučaju kao koncept se pojavio još u vrijeme Aristotela i ima latinske korijene, termin - horror vacui.

Horror vacui - "strah od praznine" izraz je koji u umjetnosti karakterizira pojavu u kojoj umjetnik potpuno ispunjava sliku na način da ne ostavlja nikakav prazan prostor u koji bi se još nešto moglo ucrtati, uklesati ili naslikati ili bilo kako "staviti". Onak, načičkano do boli. Neki primjeri horror vacui slika potječu (ili su nastale) pod utjecajem mentalno nestabilnih osoba ili zatvorenika psihijatrijskih bolnica, što nije čudno budući da je mozak takvih osoba iznimno aktivan i kaotičan. Nasuprot horror vacui i njenoj percepciji vrijednosti je npr. minimalizam koji danas isto naširoko koriste komercijalni dizajneri (npr. skupi dućani kvadrature omanje sportske dvorane s samo nekoliko krpica izloženih na vješalicama) jer na taj način pokušavaju privući bogatu publiku "probranog" ukusa.


Uglavnom...da se vratim prastarom ljudskom strahu od praznine koji je vječan baš koliko je i vječan kič. Jer taj "strah od praznine" nije samo definiran od umjetnosti, on je zapravo utkan u čovjekovu psihu i u njegovo duhovno biće od kada postoji. Naime, ljudski mozak (Merkur/djevica) kao takav ne poznaje "stanje praznine" (Neptun/ribe) i on uvijek pokušava mentalni prostor nečim popuniti, a ako čovjek "nema kontrolu" nad tim procesom onda će on postati "skladište smeća" (zato i duhovnost već tisućama godina razvija "metode čišćenja uma" (djevica) kako bi čovjek oslobodio um i dosegao stanje mira i praznine, nirvana, zen... (ribe).


Budući da si čovjek uvijek želi ugoditi jer mu je to prirodna potreba, onda možemo i kič zapravo postaviti u kontekst te čovjekove potrebe da si ugodi i popuni "prazan prostor" samo očito na neodgovarajući i nedovoljno razvijen, "primitivan" način. Jer ukoliko osoba nije razvila ukus (Venera) ili je na neki drugi način dopustila da se njen prostor zatrpa niskovrijednim sadržajima, ona postaje konzument kiča.


Kada pogledamo ove keramičke krhke figurice, one su pravi primjer Venere u jarcu, jer ta Venera uvijek ugodu (Venera) pokušava očvrsnuti ili učiniti statičnom, ona naprosto voli kada ono što drži lijepim može sačuvati i osjetiti kao nešto čvrsto, nepokretno i opipljivo u 3D. Keramika i jest jako ranjiv materijal jer je s jedne strane jako tvrd (Saturn) a s druge krhak, baš kao Venera u jarcu. Naravno motiv i izrada figurica prenose dalje svoju simboliku...
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom