Pogledaj jedan post
Old 17.04.2008., 12:23   #38
Koliko je Ali r.a. volio Ebu Bekra, Omera i Osmana, tj. one koji su prije Alija bili vladari nakon Poslanika s.a.w.s. najbolje dokazuje činjenica da je prvom svom sinu koji mu se rodio poslije Hasana i Husejna, (a nakon smrti Poslanika s.a.w.s. i nakon smrti Fatime r.a.) dao ime Muhammed. Ali r.a. se ženio mnogo puta. Nakon toga kada mu se rodio drugi sin dao mu je ime ... kako... Ebu Bekr. Najpreče je bilo da da ime sinu po onome ko je naslijedio Poslanika s.a.w.s. Nakon toga kada se Aliju r.a. rodio treći sin dao mu je ime Omer. Nakon ovoga sina kada mu se rodio sledeći, dao mu je ime Osman. Pa onda, njegov sin Hasan svom sinu dao ime Ebu Bekr, drugom sinu Omer, trećem sinu Osman. Dalje Husejin r.a. svom sinu dao ime Ebu Bekr, drugi sin Omer, treći sin Osman, pa je na Kerbeli kada su napali Husejina r.a. da ga ubiju prvi poginuo ko... Ebu Bekr, sin Alijin r.a. Drugi je poginuo koooo... Omer, sin Alijin r.a. Pa onda poginuo je Ebu Bekr sin Husejnov, pa onda Omer sin Husejnov. Pa sad vi šije kada dođete na Kerbelu i kada plačete za Husejinom, zašto ne spomenete ko je poginuo braneći ga? Ne možete, neće se uklapati. Dakle, ovo su nespojive stvari koje šije mirne savjesti vjeruju.
Šije kažu da je Alija ra.a Allahovom odredbom nasljednik Poslanika s.a.w.s. Dobro, zašto onda nije bio halifa (vladar)? Kažu Allah s.w.t. je htio da Ali r.a. bude halifa iza Poslanika s.a.w.s. ali nisu htjeli to Ebu Bekr i Omer r.a. Pa dobro šije čija se ovde volja realizuje? Da li je ovo Omerova volja jača od volje Allaha s.w.t.? Faraon je htio da ne dođe Musa a.s. pa je klao židovsku djecu, ubijao ih jer je usnio san da će njegovo carstvo uništiti jedan od njih. I šta je bilo? Allah s.w.t. mu je dao pa je Musa a.s. na njegovom dvoru narastao, da sruši njegove dvore. Faraon ga svojom rukom odhranio. Zar Allah s.w.t. nije bio moćan ako je htio da Alija r.a. bude imam da ga učini imamom?
Osim toga njihovi imami su kako oni kažu nepogriješivi. Kako je imam koji je nepogriješiv smio dati prisegu i priznati Ebu Bekra r.a., Omera i Osmana r.a. dok su bili živi? Zašto se Ali r.a. nije pobunio ako je njemu naređeno od Allaha s.w.t. da bude halifa? Da li je u ovom slučaju Ali r.a. pogriješiv? Kažu to je on krio, bojao se, nije imao toliko jaku vojsku da bi se pobunio. Međutim sa druge strane šije o Aliji r.a. iznose čudesa, da je bio najhrabriji, najači i najsnažniji. Kažu kad je na Hajberu onog židova raspolutio, raspolutio je i njega i Zemlju i sedam Zemalja i došao do rogova Bika koji nosi tih sedam zemalja. Kažu da se Džibril nije poturio, čitav bi dunjaluk halač bio. Još kažu da je Džibrilu odsjekao pola krila. I on se tako jak i hrabar bojao Omera r.a. Ovo je nespojivo. Ovo zdrav razum ne može prihvatiti. Za Aliju r.a. prenose čudesa. Kažu da je na Hajberu skinuo kapiju koju ne može nositi četrdeset ljudi. Izgubio je štit, pa nakon toga zgrabio je tu kapiju i nju nosao kao štit. A kako se je mogao boriti kad je toliku kapiju nosio? Kažu, otvorio je prozor.
Kako je moguće da Alija r.a. Ebu Bekra nije istinski prihvatio za nasljednika Allahovog Poslanika s.a.w.s. kada same šije prenose presude Alije r.a. za vrijeme Ebu Bekra? Ali r.a. je bio kadija (sudija) za vrijeme Ebu Bekra r.a. Pa se prenose i njegove presude za vrijeme Omera r.a. Bio je kadija i u tom vremenu. Kako je moguće da nije njih dvojicu prihvatio za halife a bio je njihov vezir? Same šije u Nehdžul Belagi prenose jednu rečenicu gdje kaže Alija r.a.: "Ja sam bio vezir onome ko je bio bolji od mene imam". Ko je bio bolji od njega imam? Ebu Bekr, Omer i Osman r.a. Oni to prenose u svojim knjigama a onda optužuju Ebu Bekra r.a. i Omera r.a. da su mu oduzeli vlast.
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom