Pogledaj jedan post
Old 27.12.2015., 22:38   #5
Quote:
A_N_A kaže: Pogledaj post
Tema i je otvorena sa namjerom da diskutiramo prednosti i nedostatke ovog oblika prehrane, a dorucka sam se eto sjetila kaj jednog od svojeg problema unutar otvorene teme. Kako mislis da je koncept pogresno protumacen? Bit je da dijete vodi roditelje i zato ga i sqma postujem tek sad kad moje dijete odbija hranjenje jer ocito postoji razlog zbog kojeg to ne zeli.
mislim da je ovo jako sklizak teren i dosta nespretan termin: da dijete treba roditelja voditi.
korak do "popustljivog roditeljstva" i poteskoca u odgoju godinama kasnije.

dijete zna da li je gladno ili nije, da li mu se neka hrana svidja ili ne, i u skladu sa time ce i reagirati (prihvacati ili odbijati hranu), ali roditelj je taj koji mora nahraniti dijete. ON mora dati djetetu hranu, odn nuditi hranu koja je nutritivno djetetu potrebna za razvoj.
roditelj ima iskustvo i znanje o zivotu, duznost brinuti o djetetu, a dijete ima znanje i sposobno je prepoznati i zadvoljiti svoje potrebe (nakon sto mu roditelj ponudi hranu, jer ne moze samo do ducana/frizidera/stednjaka)


ideja ovog koncepta je, kolko sam ja upoznata, je da dijete jede zajedno sa roditeljima, i da uvodjenjem dohrane pocne jesti istu hranu ko i roditelj
ko sto se smatra da je dijete sposobno samo sisati, ono je sposobno i samo jesti.
pri tome se naravno ne misli na cevape i pivo sa 6mj, nego da se hrana ne mora usitnjavati, pogotovo do neprepoznatljivosti jer je dijete sposobno nauciti zvakati.
i ucenje zvakanja je bitno za razvoj govora i sto ranije nauce zvakati vece su sanse da ce cisto pricati kada progovore.
dakle, komadici hrane se daju onkakvi kakvi jesu, eventualno malo vise kuhani da lakse zvace.
kada sjede zajedno za stolom, dijete se osjeca kao ravnopravan clan obitelji, uci po modelu (od biranja rane, jedenja priborom), i korisno je za njegov socio-emocionalnio razvoj (i tu su jako male sanse da ce roditel glumiti helikopter da nahrani dijete)

takodjer, samostalno jedenje ima za djeteta i vaznu komponentu u motorickom razvoju (kasnije i za IQ, tko brije, ), od razvoja fine motorike kada palcem i kaziprstom hvata male komadice rize, mrvice kruha,...motorike da hvata predmete (vece komade hrane, pribor za jelo), okulomotorike (hvatanje jela i stavljanje u usta).

mozda sam ja tvoj uvodni post krivo shvatila, ali meni niej normalno da dijete od 12mj ne jede zlicom.
isto tako, griz na mlijeku je hrana koju i neki odrasli jedu, muesli na mlijeku, takodjer, pa mi nije jasno zasto to ne nudis
cuspajzi, juhe, su itekako potrebna hrana koju ak vec ne jede zlicom, moze i piti iz salice.
i to ti je ujedno prilika da pojede ono sto mora dobiti iz mesa, cak mislim da kroz dobru juhu moze dobiti vise nutrijenata, nego iz samog zvakanja mesa.

ja sam shvatila da ti niti ne nudis jela sa zlicom, a isto tako, mislim da je cijeli koncept promasen ako se ne postuje prvo pravilo, a to je da dijete jede skupa sa obitelji, odn da se za diejte kuhaju posebne kerefeke pa se stavljaju pred njega da ono eksperimentira sa hranom i roditeljima
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima

Zadnje uređivanje Monstera : 27.12.2015. at 22:48.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom