Pogledaj jedan post
Old 27.04.2012., 19:06   #3407
Quote:
Ašatan kaže: Pogledaj post
]S ovim se apsolutno slažem.
Naročito je potrebno zadržati minimum dostojanstva i ljudskosti kad par ima djecu.To je ujedno i nadopuna na onaj moj prethodni post u kojem odgovaram Xleoni, čini mi se.
Masa ljudi bi se zgrozila nad idejom da se seksaju pred djetetom, ali se ista ta masa ljudi bez problema svađa i psuje međusobno pred djetetom, zbog, konkretno, partnerove nevjere
.

Hm, vidis, ovo mi je sada pravo pitanje za debatu (onako pravog kova). Pokusat cu biti sto preciznija i nadam se da cu biti shvacena onako kako mi je namjera.
Radi se o tim roditeljskim svadjama pred djecom.
Naime, na tom podrucju psihologije, psihijatrije, pedagogije se momentalno koplja lome, sto je ispravnije? Svadjat se pred djecom ili poslat djecu u drugu sobu i svadjat se 'kao' da njih nema, a kad se ponovno nakon svadje udje u kontakt s djetetom ponasat se kao da je sve ok.
Naravno, ima tu dosta stvari za nadodat: radi se o tkz. normalnim bracnim svadjama, koje mogu biti i o ratavi braka, a ne radi se o svadjama u kojima imaverbalnog, emotivnog i fizickog nasilja.
Naime, djeca kuze puno vise nego sto se mi pokusavamo zavarat i vrlo cesto djecu zna puno vise zbuniti, povrijediti nejasnoca sitacije u kojoj se nalazi: iz jedne sobe cuje roditelje kako urlicu, da bi 5 minuta nakon culo da je sve ok, itd.
Problem, tj. ne problem, nego caka u svemu ovome je da se treba znati kvalitetno i konstruktivno svadjat, a nazalost jako malo ljudi to zna i nitko ziv nas na ovoj planeti to ne uci. To, sto bi trebao biti jedan od glavnih predmeta u skoli.
Znaci, primjeri svadje zbog suprugove nevjere, nakon svadje, mama bijesna, polu zaplakana prilazi dijetetu:
Klinac pita: mama, zasto si tuzna?
Mama kaze, Ma, nisam tuzna, samo sam se malo blablabka, no mama je ok i jao te voli.
Wrong, ali totalno wrong - jel dijete kuzi da je mama tuzna

Klinac:Mama zasto si tuzna?
Mama: Ma nism tuzna, nego sam ljuta jer je tvoj otac prevarantska lazljiva svinja!
Ne samo wrong, nego uzas nad uzasima

Klinac: Mama, zasto si tuzna?
Mama: Tuzna sam jer sam se posvadjala sa tatom, nismo se jos pomirili i nadam se da cemo i tata i ja naci nacina da se pomirimo.
To vec zvuci puno bolje, zar ne?

Quote:
Jer, naravno, vanbračni je seks nedopustiv i kao takav predstavlja u mnogim umovima ˝prevarenih˝ najveći problem koji se direktno tiče i djeteta, bez obzira što se uopće ne tiče djeteta.
Ali, kad osoba kaže djeci tako da mu i partner čuje: ˝Tata vam je lažljivac, prevarant i đubre!˝ onda je to valjda za dobrobit djeteta.Nek' zna i čuje kakvog oca ima, iz usta majke pravednice. (naravno, vrijedi i obratno, kad žena ima ljubavnika).
Ma joj, to su ti ocajni primjeri sadizma jednog roditelja i iskaljivanja bijesa na dijete i to je uzas. Imam filing da postoje roditelji koji jedva docekaju situaciju da tako nesto mogu reci dijetetu.
Toliko koncentrirane mrznje tu ima, da je to strasno.
Najveci problem u tvom primjeru je to sto je to tip komunikacije koji ukljucuje, odnosno usisava trecu stranu (dijete) u sukob koji uopce nema veze sa tom stranom. Dijete tu apsolutno nista ne moze. Osim se mentalno raskolit.

Ja se samo nadam da djeca koja su tako nesto morala slusat, kad narastu, d smognu snage i odgovore majci (ili ocu) - pusti me na miru, to je tvoje misljenje, idi to govori onome koga se to i tice.
[QUOTE]
Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
Da i ja razmišljam slično. Kao da bi mi bilo lakše, ako bi išla okolo i trubila o tome šta se desilo, šta mi je uradio i rekao? Svako ima svoj obraz.
E, Mrvice moja, morat cu se tu s tobom ne slozit. Mislim da bi metaforicki taj tvoj 'obraz' mogao biti jako zlocudan za mentalno zdravlje.
Meni se cini, ja to tako vidim, da taj tvoj obraz predstavlja odredjenu sociolosku ulogu koja govori - ako pokazem da me budala povrijedila, selo ce mislit da sam slaba ili da sam ista kao on.
A ja ovako pametna (karikiram) - pa normalno da necu dozvolit da me budala povrijedi. Jer onda sam i ja budala. A 'budala te povrijedila. I, to jako.

Po mom misljenju, kad se tako nesto desi, kad te budala povrijedi, treba tu svoju povredu podijeliti sa najvecom mogucom skupinom ljudi - pod najvecom mogucom mislim na prijatelje kojima apsolutno vjerujes, na rodbinu koju apsolutno vjerujes. I, tu si treba dati oduska
U sigurnoj sredini, izraziti svu bol, svu ljutnju koju ti je budala izazvala. Ali, samo u sigurnoj sredini. I, to treba raditi, koliko god dugo to treba raditi. treba si uzeti to pravo, zato sto je to strasno, strasno bitno ne samo za mentalno, vec i za fizicko zdravlje.
Ako treba pickarat, onda se pickara - al u drustvu osobe koja te razumije i podrzava. I, samo jedna osoba nije dovoljna. Treba ih biti sto vise. Mislim, ovo nije samo moje zivotno iskustvo, vec i profesionalno koje vidim svaki dan - koliko je ljudima 'ispod casti' reci da ih boli. uzas.
Nikako nisam zastupala ideju da se hoda okolo i slucajnim prolaznicima prepricava zivotna prica.
Evo, zamisli da ti neki pijani vozac napravi totalku na autu. tebi, hvala bogu nije nista. Da li bi sutila o tome i u samoci vidala rane? Cisto sumnjam

Quote:
dijetesjene kaže: Pogledaj post
Kad sada razmišljam...nije to trubljenje presudno...ono,iznošenje naše nekadašnje intime pred rodicom,strinom ili najboljom prijom...
trubljene, mislim, da je uvela mrvica, i ne razumijem tocno, ako iznosis svoju bol, na koji nacin iznosis vasu nekadasnju intimu? Ako velis: uzasno, ali uzasno me boli sto me muz prevario i toliko sam ljuta da bih ga mogla razbit - kako je to iznosenje vase intime?
Quote:
Ja nemam potrebu gaditi ga pred nikim.
Meni je ovo cudno. Stvarno.
Mislim, znam da ti je jasno, ako nekoga (ga) steras u tri pm, da mu se nista nece dogoditi, zar ne?
Quote:
Ne,mislim da je kod mene bitan moj stav prema njemu.
Stav je - on je čovjek kojeg sam jako voljela,nismo se našli,niti razumjeli,povrijedio me nekim svojim potezima,ali nije loš čovjek.
Ne,nije.
Meni se cini da ti tu sad 'njega' bezpotrebno opravdavas. Posto govorimo o imaginarnom: zelis li reci da je ok to sto te je povredio? Tebe se smije povredjivat (karikiram, znam da kuzis) i tebi je to..tak, ok? Neko sadisticki prelazi tvoje granice, no neka ga? Nije on los? Nekad smo se voljeli, pa valjda mu to daje pravo da bude gad? Lako ti je zanemarit i preci preko svojih povreda?
Quote:
I uopće ne vjerujem da je bilo koja od nas imala posla sa nekim tko je loš čovjek.
Svi ti muškarci kao i mi same smo u nekom sivilu.
To stvarno ne znam. Sigurno je da nam se iskustva razlikuju. Zato sam i mislila da govorimo hipotetski.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom